Strona głównaZdrowieNa brak apetytu najlepszy jest...śmiech

Na brak apetytu najlepszy jest...śmiech

Chociaż dla znacznej części populacji problemem jest przejadanie się, są ludzie, którzy doświadczają takiego spadku apetytu, że zagraża to ich zdrowiu.
Nie wynika to z chęci stracenia na wadze, zmniejszone łaknienie może być spowodowane przez brak aktywności fizycznej, przewlekłą chorobą, a nawet przechodzeniem żałoby.

Jak wynika jednak z badań przeprowadzonych przez uczonych z Loma Linda University w USA, remedium na tego rodzaju problem jest niezwykle proste - naukowcy polecają chichot...


Badacze poprosili uczestników o to, by obejrzeli film video, który miał wywołać dystres (reakcja organizmu na zagrożenie, utrudnienie lub niemożność realizacji ważnych celów i zadań człowieka, pojawia się w momencie zadziałania bodźca, tj. stresora), bądź eustres (reakcja organizmu na działanie stresora - przyjemna, pozytywnie mobilizująca do działań).

Każdy uczestnik badania obejrzał film video innego typu (losowo wybrany) raz na siedem dni przez trzy kolejne tygodnie. W celu wywołania dystresu partycypanci oglądali wojenny film „Szeregowiec Ryan", aby zaś wywołać eustres uczestnikom pokazywano komedie albo programy rozrywkowe.

Wszystkim uczestnikom pobierano krew oraz badano ciśnienie krwi przed i po seansach. Próbki krwi testowano pod względem poziomu leptyny i greliny (hormonów apetytu).

Naukowcy odkryli, że u uczestników, którzy obejrzeli film wojenny, nie zanotowano zmiany poziomu hormonów. W grupie, u której wywołano eustres ilość greliny była wyższa, zaś leptyny - niższa, taka sama jest odpowiedź organizmu po aktywności fizycznej

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 18:18:13, 29-05-2010 agnieszka3

  Na brak apetyt wiedziałam,że dobra jest aktywność fizyczna,ale ,że śmiech to pierwsze słyszę i cieszę się bardzo.Z ludźmi wesołymi i wysportowanymi warto się zaprzyjaźnić,bo poczucie humoru i śmiech to coś wspaniałego.
 • 18:57:49, 29-05-2010 bronczyk

  Śmiech jest najlepszym lekarstwem na wszystkie niedogodności życiowe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Hospicja.pl
 • Akademia Pełni Życia
 • Kobiety.net.pl
 • Oferty pracy