Strona głównaZdrowieMycie zębów jest konieczne bo... chroni serce

Mycie zębów jest konieczne bo... chroni serce

Trzeba regularnie szczotkować zęby nie tylko dla zdrowia ich samych, okazuje się, że odpowiednia higiena jamy ustnej pomaga uchronić się przed chorobmi serca.
Mycie zębów jest konieczne bo... chroni serce [fot. Bruno /Germany from Pixabay]
Częste mycie zębów wiąże się z niższym ryzykiem i , czytamy w European Journal of Preventive Cardiology.

Dotychczasowe ustalenia pokazały, że niewłaściwa higiena jamy ustnej prowadzi do namnażania się we krwi bakterii powodujących stan zapalny w organizmie. Stany zapalne z kolei mogą zwiększać ryzyko migotania przedsionków i niewydolności serca. W nowych badaniach sprawdzono związek między dbaniem o zęby i dziąsła a ryzykiem tych chorób.

W koreańskich badaniach wzięło udział ponad 160 tysięcy ludzi w wieku 40 - 79 lat bez migotania przedsionków lub niewydolności serca. Uczestnicy przeszli rutynowe badania lekarskie i zebrano od nich informacje na temat wzrostu, masy ciała, obecności chorób, stylu życia, zdrowia jamy ustnej i zachowań związanych z higieną jamy ustnej.

Monitorowanie stanu zdrowia uczestników przez kolejną dekadę pozwoliło odkryć, że trzy lub więcej razy dziennie wiązało się z o 10 proc. niższym ryzykiem migotania przedsionków i o 12 proc. niższym ryzykiem niewydolności serca. Obliczenia te były niezależne od szeregu czynników, w tym od: wieku, płci, statusu społeczno-ekonomicznego, częstotliwości wykonywanych ćwiczeń, spożywania alkoholu, wskaźnika masy ciała i chorób towarzyszących, takich jak .

Według autorów taki związek najprawdopodobniej wynika z tego, że częste mycie zębów zmniejsza ilość bakterie w między zębami a dziąsłami, zapobiegając w ten sposób ich nadmiernemu przenoszeniu się do krwioobiegu.

Autorzy zwracają uwagę, że badania były ograniczone do jednego kraju i miały charakter obserwacyjny, trzeba zatem powtórzyć je za bardziej zróżnicowanej grupie.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy