Strona głównaZdrowieMobilność - kluczowy wskaźnik starzenia się

Mobilność - kluczowy wskaźnik starzenia się

Ograniczenia ruchowe są papierkiem lakmusowym sposobu starzenia się, mówią geriatrzy z University of Alabama.
Mobilność - kluczowy wskaźnik starzenia się  [fot. Roy Buri from Pixabay]
Uczeni przejrzeli szereg badań dotyczących oraz starzenia się i ustalili, że zwiększona i ćwiczenia są bardzo ważne dla zdrowego starzenia się.

Ograniczenia ruchowe często są wczesną oznaką nadchodzącego pogorszenia fizycznego funkcjonowania seniorów. Rozpoznanie pogłębiania się tych ograniczeń na wczesnym etapie daje okazję do skutecznych interwencji powstrzymujących osłabianie sprawności i przedłużenia samodzielnego życia ludzi starszych.

Jak zidentyfikować zmniejszenie mobilności? Trzeba sprawdzić, czy ma się trudności z pokonaniem 10 stopni schodów czy przejściem 400 metrów. A może dostrzega się zmiany w pokonaniu takich dystansów w wyniku choroby lub jakichś innych trudności. Każda odmienność in minus w tym zakresie powinna stanowić czerwone światło i skonsultownie się z lekarzem.

Zidentyfikowanie fizycznych, społecznych lub środowiskowych czynników prowadzących do ograniczeń pozwoli na zmniejszenie ich wpływu i poprawę mobilności. Wiadomo też, że dość powszechnym zagrożeniem dla zdolności swobodnego poruszania osób starszych się jest , brak wysiłku fizycznego i , a to wszystko daje się wyeliminować, mówią lekarze.

Zgodnie z oficjalnymi zaleceniami, aktywność fizyczna pozwalająca zachować dobre zdrowie powinna obejmować 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo lub 75 minut ćwiczeń intensywnych.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy