Strona głównaZdrowieMedytacja pomaga zmniejszyć ryzyko chorób serca

Medytacja pomaga zmniejszyć ryzyko chorób serca

Praktykowanie medytacji ma związek z niższym ryzykiem sercowo-naczyniowym.
Medytacja pomaga zmniejszyć ryzyko chorób serca [© Monika Wisniewska - Fotolia.com]
Jakiś czas temu ustalono, że może mieć korzystny wpływ na wiele dolegliwości. Dane pokazywały, że może pomóc w regulowaniu ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, rzuceniu palenia, a także poprawie stanu układu sercowo-naczyniowego. Teraz ponownie sprawdzono, jak medytacja oddziałuje na .

Eksperci z Baylor College of Medicine przejrzeli dane kilkudziesięciu tysięcy ludzi i odkryli, że osoby, które medytowały, miały niższe wskaźniki nadmiaru cholesterolu, nadciśnienia, cukrzycy, udaru i choroby wieńcowej w porównaniu z tymi, którzy nie medytowali.
Najistotniejsza różnice dotyczyła choroby wieńcowej. Osoby medytujące były o około połowę mniej zagrożone rozwojem tej choroby. Co więcej, były też o kilkadziesiąt procent mniej narażone na zbyt wysoki poziom , , cukrzycę i udar.

Sama w sobie medytacja miała taki wpływ, bo jej ochronne skutki pozostawały widoczne także po uwzględnieniu innych czynników związanych z ryzykiem sercowo-naczyniowym, takich jak wiek, płeć, palenie papierosów i wskaźnik masy ciała.

Medytacja skutkuje fizycznym i emocjonalnym uspokojeniem. - Wierzę w medytację, ponieważ może ona dać nam poczucie spokoju i redukuje , prowadząc do poprawy naszego samopoczucia emocjonalnego - mówi dr Chayakrit Krittanawong, autor badań.
Medytowanie wiąże się ze zmniejszeniem stresu, większą uważnością i poprawą zdrowia psychicznego. Może też prowadzić do zmian funkcjonalnych i anatomicznych w mózgu. Co istotne, obejmuje łatwe, skuteczne i mało ryzykowne ćwiczenia.

Jak zastrzegają autorzy, nie są w stanie definitywnie uznać, że medytacja bezpośrednio zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe. Może być tak, że ludzie, którzy w ogóle mają zdrowszy układ sercowo-naczyniowy, częściej praktykują medytację niż na odwrót. Autorzy uznają jednak, że jest prawdopodobne, że to medytacja ma związek z mniejszą częstością występowania ryzyka sercowo-naczyniowego.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy