Strona głównaZdrowieMasz skurcze mięśni ? Pij elektrolity

Masz skurcze mięśni ? Pij elektrolity

Kiedy „dopada" cię skurcz mięśni, sięgnij po elektrolity, będą skuteczniejsze w osłabianiu skurczu niż zwykła woda, mówią eksperci z Edith Cowan University.
Masz skurcze mięśni ? Pij elektrolity [fot. kropekk_pl from Pixabay]
to częsty bolesny stan dotykającym wiele osób, szczególnie tych aktywnych. Pojawiają się u około 39 procent maratończyków, 52 procent zawodników rugby i u 60 procent rowerzystów.

Jak się okazuje, to nie tyle odwodnienie, co brak przyczynia się do skurczów mięśni. - Wiele osób uważa, że odwodnienie skutkuje skurczami i pije czystą wodę podczas ćwiczeń. Odkryliśmy jednak, że osoby, które piją wyłącznie wodę przed i po ćwiczeniach, mogą zwiększać swoją podatność na skurcze. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że czysta woda rozrzedza stężenie elektrolitów w naszym organizmie i nie zastępuje tego, co tracimy podczas - mówi prof. Ken Nosaka z Edith Cowan University.

Do testów zaproszono 10 mężczyzn, którzy biegali na bieżni w gorącym (35° C) pomieszczeniu przez 40 do 60 minut. Podczas jednej z takich sesji pili zwykłą wodę, w czasie innej roztwór wodny zawierający elektrolity. Uczestników poddano stymulacji elektryczną na łydkach, aby wywołać skurcze mięśni. Im niższa jest częstotliwość stymulacji elektrycznej, tym człowiek jest bardziej podatny na skurcze.

- Odkryliśmy, że częstotliwość elektryczna wymagana do wywołania skurczów wzrosła, gdy ludzie pili wodę z elektrolitami, ale spadła, gdy pili zwykłą wodę - informuje prof. Nosaka. - To wskazuje, że mięśnie stają się bardziej podatne na skurcze po piciu wody, ale bardziej odporne po dostarczeniu elektrolitów - dodaje prof. Nosaka.

Do najważniejszych elektrolitów należą: sód, potas, i chlor. Są niezbędne dla zdrowia mięśni i pomagają organizmowi wchłaniać wodę. Produkty odpowiednio nawadniające zawierają elektrolity w określonych proporcjach i mogą być przygotowane z wodą, solą i cukrem. Można dostać je w sklepach i aptekach.

- Elektrolity są niezbędne dla dobrego zdrowia - pomagają organizmowi wchłaniać wodę skuteczniej niż sama woda i dostarczają niezbędnych minerałów utraconych przez pocenie się czy choroby. Poleca się dostarczanie organizmowi elektrolitów podczas umiarkowanych czy intensywnych ćwiczeń, kiedy jest bardzo gorąco oraz przy wymiotach lub biegunce - wyjaśnia prof. Nosaka.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy