Strona głównaZdrowieMasaż regeneruje mięśnie - zmniejsza stan zapalny

Masaż regeneruje mięśnie - zmniejsza stan zapalny

Jak zapewniają badacze z McMaster University, masaż regeneruje mięśnie, już 10 minut takiego zabiegu zmniejsza stan zapalny.
Masaż regeneruje mięśnie - zmniejsza stan zapalny [fot. Angelo Esslinger from Pixabay]
może pomóc nie tylko sportowcom, ale także osobom z przewlekłymi schorzeniami związanymi ze , takimi jak czy dystrofia mięśniowa.

Od dawna wiadomo, że masaż to skuteczny sposób łagodzenia napięcie i ból mięśni, ale okazuje się też, że wyzwala on biochemiczne sensory, które mogą wysyłać sygnały zmniejszające stan zapalny w komórkach mięśniowych. Co więcej, masaż aktywuje komórki mięśniowe do zwiększania ilości mitochondriów, które pełnią ważną rolę w procesach leczniczych organizmu.

W ramach testów uczestnicy najpierw przez 70 minut bardzo szybko jeździli na rowerze, a potem przez 10 minut masowano im nogę. Następnie u uczestników wykonano biopsję mięśni w obu nogach i powtórzono ją 2,5 godziny później. Odkryto, że w masowanej nodze stan zapalny uległ osłabieniu.

Wydaje się, że masaż łagodzi ból mięśni za pomocą tych samych mechanizmów biologicznych, co większość i może być skuteczną alternatywą.

- Biorąc pod uwagę, że dysfunkcja mitochondriów jest związana z atrofią mięśni i innymi niekorzystnymi procesami, takimi jak insulinooporność, każde działanie, które może poprawić funkcje mitochondriów, wydaje się korzystne - wskazuje dr Mark Tarnopolsky, współautor badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy