Strona głównaZdrowieLeczenie udarów: w Warszawie działa najnowocześniejsza aparatura

Leczenie udarów: w Warszawie działa najnowocześniejsza aparatura

W Szpitalu Klinicznym w Warszawie przy ul. Banacha została otwarta najnowocześniejsza w Polsce sala zabiegowa, wyposażona w dwupłaszczyznowy angiograf do diagnostyki i interwencyjnych zabiegów wewnątrznaczyniowych. Urządzenie pozwoli obniżyć dawkę promieniowania przyjmowaną przez pacjentów oraz poważnie zwiększyć precyzję wykonywanych zabiegów.
15 października w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie przy ul. Banacha 1a odbyło się uroczyste otwarcie Gabinetu Cyfrowej Radiologii Konwencjonalnej oraz nowej sali zabiegowej w Pracowni Badań Naczyniowych II Zakładu Radiologii.

fot. Szpital Kliniczny w WarszawieNowoczesna pracownia przyniesie korzyści pacjentom, ale także personelowi medycznemu. Innowacyjne rozwiązania systemu dwupłaszczyznowego (tzw. biplane) mają szansę przyczynić się do dalszego rozwoju radiologii interwencyjnej w warszawskim szpitalu. Nowa pracownia pozwoli przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów - system pozwala bowiem na trójwymiarowe obrazowanie struktur naczyniowych i tętnic w czasie rzeczywistym z jednoczesnym ograniczeniem czasu trwania badania, dawki i ilości podanego środka kontrastowego.

– Dzięki nowemu systemowi dawka promieniowania, na jaką narażeni są pacjenci, lekarz wykonujący zabieg oraz technicy i pielęgniarki, jest o 60% mniejsza, niż w klasycznym aparacie jednopłaszczyznowym. Jest to korzyść nie do przecenienia, ponieważ zabiegi endowaskularne z zakresu neuroradiologii trwają po kilka godzin i dawka promieniowania, która obciąża pacjenta i personel jest dość duża. Poza zmniejszeniem dawki promieniowania, system daje możliwość jednoczesnej obserwacji zabiegu w dwóch płaszczyznach, czyli w płaszczyźnie AP (przód-tył) i w płaszczyźnie bocznej. Jest to olbrzymi postęp w stosunku do wcześniej stosowanych metod, ponieważ bezpieczeństwo zabiegów zdecydowanie wzrasta – mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Marchel, Kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii w SP CSK w Warszawie.

Nowa sala zabiegowa będzie wykorzystywana w dużej mierze przy interwencjach neuroradiologicznych, głównie, malformacji naczyniowych i guzów mózgu, interwencjach onkologicznych i angiologicznych, czyli głównie w obwodowych, malformacji tętniczo-żylnych obwodowych i udrażnianiu niedrożnych tętnic. Takie aparaty jak angiograf dwupłaszczyznowy są zaawansowane technologicznie do tego stopnia, że umożliwiają interwencję w naczyniach o średnicy 1 mm albo mniejszych.

Zabiegi wykonane z wykorzystaniem systemu dwupłaszczyznowego pozwalają także na mniej traumatyczne leczenie pacjentów oraz zastosowanie nowych metod leczenia, umożliwiających dotarcie do mózgu poprzez tętnicę udową, a nie jak do tej pory - przez otwartą czaszkę.

– Z punktu widzenia lekarza, otwarcie czaszki jest zwykłą procedurą. Zasadniczą różnicę odczuwa pacjent. Dzięki przeprowadzeniu zabiegu nowoczesnej embolizacji i zastosowaniu najnowocześniejszego systemu dwupłaszczyznowego, pacjent nie jest narażony na traumatyczne przeżycie, jakim jest zabieg na otwartej czaszce – komentuje dr n. med. Maciej Jaworski, Specjalista Radiologii z II Zakładu Radiologii Klinicznej w Szpitalu SP CSK w Warszawie.

SP CSK w Warszawie ma doświadczenie także w leczeniu udarów metodą wewnątrznaczyniową. Nowa pracownia z systemem dwupłaszczyznowym daje możliwość stworzenia placówki czynnej całą dobę, która pozwalałaby na natychmiastową interwencję i zamknięcie się w tak zwanym oknie czasowym, czyli w sześciu godzinach od momentu wystąpienia udaru.

Nowoczesna aparatura medyczna z zakresu diagnostyki obrazowej i pooperacyjnej w SP CSK w Warszawie została zakupiona w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy