Strona głównaZdrowieKiepska dieta sprzyja chorobom serca

Kiepska dieta sprzyja chorobom serca

Statystyki pokazują, że dzięki zdrowszej diecie można by zapobiec ponad dwóm trzecim zgonów z powodu chorób serca na całym świecie.
Kiepska dieta sprzyja chorobom serca [© gkrphoto - Fotolia.com]
- Nasza analiza pokazuje, że niezdrowa dieta, i nadmierny poziom to trzy główne przyczyny zgonów z powodu zawałów serca i dusznicy bolesnej - mówi dr Xinyao Liu z Central South University w Changsha w Chinach. - Dotyczy to zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się - dodaje dr Liu.

Można by uniknąć ponad sześciu milionów zgonów, ograniczając spożycie przetworzonej żywności, słodkich napojów, tłuszczów trans i nasyconych. Dotyczy to też soli i cukru. Równocześnie trzeba jeść więcej , owoców, warzyw, orzechów i produktów pełnoziarnistych. Warto codziennie dostarczać sobie 200 - 300 mg kwasów tłuszczowych omega 3. Co więcej, każdego dnia powinniśmy jeść 200-300 gramów owoców, 290-430 gramów warzyw, 16-25 gramów orzechów i 100-150 gramów produktów pełnoziarnistych - mówi dr Liu.

Globalne dane pokazują, że choroba niedokrwienna serca jest odpowiedzialna za kilkanaście procent wszystkich zgonów. Prognozy zaś nie są optymistyczne. - Chociaż poczyniono postępy w zapobieganiu i poprawie przeżycia pacjentów, szczególnie w krajach rozwiniętych, liczba osób dotkniętych chorobą nadal rośnie z powodu starzenia się populacji - wskazuje dr Liu.

Lekarze obliczyli wpływ 11 czynników ryzyka na śmierć z powodu choroby niedokrwiennej serca. Były to: dieta, nadciśnienie, nadmierny poziom cholesterolu LDL, wysoki poziom glukozy, palenie papierosów, zbyt wysoki wskaźnik masy ciała (BMI), zanieczyszczenie powietrza, brak aktywności fizycznej, upośledzona czynność nerek, ekspozycja na ołów i picie alkoholu.

Gdy wszystkie inne czynniki ryzyka pozostawały niezmienione, 69,2 proc. zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca na całym świecie można by zapobiec, gdyby stosowano zdrowszą dietę. Ponadto 54,4 proc. tych zgonów można by uniknąć, utrzymując skurczowe ciśnienie krwi na poziomie 110-115 mmHg, a 41,9 proc. śmierci dałoby się uniknąć zachowując poziom LDL w surowicy na poziomie 0,7-1,3 mmol / l.

- można w dużej mierze zapobiec dzięki zdrowemu stylowi życia i każdy powinien podjąć inicjatywę, by poprawić swoje przyzwyczajenia. Ponadto potrzebne są dostosowane do danego regionu strategie, na przykład, programy mające na celu zmniejszenie spożycia soli mogą przydać największych korzyści tam, gdzie je się jej najwięcej (np. W Chinach lub Azji Środkowej) - mówi dr Liu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy