Strona głównaZdrowieKawa zmniejsza tkankę tłuszczową u kobiet

Kawa zmniejsza tkankę tłuszczową u kobiet

Zawarte w kawie związki mogą skutecznie działać przeciw otyłości.
Kawa zmniejsza tkankę tłuszczową u kobiet [fot. Anja🤗#helpinghands #solidarity#stays healthy🙏 from Pixabay]
Według nowych badań, kobiety, które piją dwie lub trzy filiżanki kawy dziennie, mają niższy ogólny poziom tłuszczu w całym organizmie i okolicach brzucha niż panie, które piją mniej tego napoju.

Badacze przeanalizowali zależności między wypijanymi codziennie filiżankami kawy, a procentem całkowitej oraz tkanki trzewnej (tej gromadzącej się wokół brzucha).

Jak odkryto, kobiety w wieku 20-44 lata, które piły dwie lub trzy filiżanki dziennie, miały najniższy poziom tłuszczu, o 3,4 proc. niższy niż panie, które nie piły kawy. Wśród kobiet w wieku 45-69 lat, picie czterech lub więcej filiżanek kawy oznaczało poziom tłuszczu o 4,1 proc. w porównaniu kobiet bez kawy w menu.

Średni odsetek tkanki tłuszczowej był niższy o 2,8 proc. wśród kobiet w każdym wieku, które piły dwie lub trzy filiżanki kawy dziennie.

Ustalenia pozostały w mocy, bez względu na to, czy wypijana kawa była z kofeiną czy bez niej, nie miało znaczenia też palenie papierosów, ani obecność chorób przewlekłych.

W przypadku mężczyzn, omawiana relacja była mniej znacząca, chociaż mężczyźni w wieku 20-44 lata, którzy pili dwie lub trzy filiżanki dziennie, mieli o 1,3 proc. mniej tłuszczu ogółem i 1,8 proc. mniej tłuszczu niż ci, którzy nie serwowali sobie kawy.
Nasze badania sugerują, że kawa może zawierać bioaktywne związki inne niż kofeina, które regulują wagę i które moga mieć zastosowanie w walce z otyłością. Może być tak, że kawa lub jej składniki, jeśli zostaną dołączone do zdrowej diety, zmniejszą obciążenie chorobami przewlekłymi związanymi z - mówi dr Lee Smith z Anglia Ruskin University.

Wyniki badań opublikowano w magazynie The Journal of Nutrition

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy