Strona głównaZdrowieKawa zmniejsza ryzyko raka prostaty

Kawa zmniejsza ryzyko raka prostaty

Codzienne picie kilku filiżanek kawy może wiązać się z niższym ryzykiem zachorowania na raka prostaty.
Kawa zmniejsza ryzyko raka prostaty [fot. Karolina Grabowska z Pixabay]
Serwowanie sobie kawy okazało się pomocne w zapobieganiu różnym nowotworom. Badania pokazały, że zmniejsza to prawdopodobieństwo m. in. , , i . Okazuje się, że ma też działanie ochronne przeciw nowotworowi prostaty.

jest drugim najczęstszym nowotworem i szóstą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka u mężczyzn. Prawie trzy na cztery przypadki choroby występują w krajach rozwiniętych, a od lat 70-tych XX wieku gwałtownie wzrosła liczba nowych przypadków w państwach azjatyckich, w tym w Japonii, Singapurze i Chinach.

W porównaniu do tych mężczyzn, którzy pili najmniejsze ilości , panowie, którzy wypijali jej najwięcej, odznaczali się o 9 proc. niższym prawdopodobieństwem rozwoju raka prostaty. Co ciekawe, każda dodatkowa filiżanka kawy dziennie oznaczała dalsze osłabienie ryzyka o 1 proc. Obliczono również większe dawki kawy oznaczały redukcję ryzyka zaawansowanego i śmiertelnego raka prostaty o odpowiednio 12 i16 proc.

Kawa poprawia metabolizm glukozy, działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco oraz wpływa na poziom hormonów płciowych, a wszystkie te czynniki mogą wpływać na rozwój raka prostaty. Jakie konkretnie mechanizmy leżą u podstaw takiego działania kawy, nie jest jasne. Żeby to ustalić, potrzebne są dalsze badania. - Jeśli dodatkowo wykażemy, że odkryty związek jest przyczynowy, warto będzie zachęcać mężczyzn do zwiększenia picia kawy, aby potencjalnie zmniejszyć ryzyko raka prostaty - mówią autorzy badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy