Strona głównaZdrowieJod na zdrowie i urodę

Jod na zdrowie i urodę

Z czym kojarzy nam się jod? Najczęściej ze spacerami nad Bałtykiem, bądź wzdłuż tężni w Ciechocinku. W tych miejscach bowiem występuje mikroklimat obfitujący w ten niezbędny dla organizmu pierwiastek. Jednakże, wakacje nad morzem czy pobyt w sanatorium nie rozwiążą problemu niedoboru jodu. Chcąc dbać o swoje zdrowie i urodę, powinniśmy codziennie dostarczać naszemu organizmowi solidną dawkę tego cennego mikroelementu.
Jod na zdrowie i urodę [© corinne matusiak - Fotolia.com] Wpływ pierwiastków chemicznych na ludzki organizm jest ogromny. Często poskreśla się rolę żelaza, cynku, czy wapnia, zapominając o jodzie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Choć dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest niewielkie, jego niedobór może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu. Warto więc wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w jod, by cieszyć się zdrowiem i pięknym wyglądem.

Dlaczego taki ważny?

Ludzie kojarzą jod przede wszystkim z . Skojarzenie to jest jak najbardziej trafne, gdyż to właśnie gruczoł tarczycy ma aktywną zdolność gromadzenia tego pierwiastka, dzięki czemu może produkować tzw. hormony tarczycy: tyroksynę i trójjodotyroninę, które z kolei warunkują niemalże wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie. Odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego, mięśniowego i krwionośnego, wpływają pozytywnie na przemianę materii, wzrost i rozwój intelektualny. Dlatego też szczególną uwagę na jod powinny zwrócić kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji.

Niebezpieczeństwa niedoboru

Wracamy do gruczołu tarczycy. Niedobór jest przyczyną powstawania tzw. wola, czyli przerostu gruczołu tarczycy. Przerost ten prowadzi do jej niedoczynności. O niedoczynności tarczycy nie mówi się często, jest to jednak naprawdę groźne schorzenie, szczególnie w przypadku, kiedy dotyka dzieci i kobiet w ciąży. U dzieci prowadzi najczęściej do opóźnienia umysłowego i zahamowania wzrostu. U kobiet ciężarnych zagrożone jest nie tylko zdrowie ich samych, ale również dziecka, niedobór w skrajnych przypadkach może bowiem prowadzić nawet do poronienia.

Jak rozpoznać brak jodu w organizmie? Typowymi objawami niedoboru u osób dorosłych są m.in.: uczucie senności i brak energii, podwyższony poziom cholesterolu, problemy z metabolizmem, odpornością oraz radzeniem sobie ze stresem. Suche i wypadające włosy, problemy z cerą, łamiące się paznokcie, czy zbyt szybkie przybieranie na wadze też są skutkami braku tego pierwiastka.

Jod wywiera więc bezpośredni wpływ na to jak funkcjonujemy i jak się czujemy. Jeśli zauważamy u siebie jeden lub kilka objawów opisanych powyżej, nie powinniśmy ich lekceważyć, gdyż w ten sposób narażamy swój organizm na poważne powikłania. Najważniejsza jest profilaktyka – włączmy do naszego jadłospisu produkty bogate w jod i odpowiednią wodę. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

Niewielka ilość, a widoczne efekty

Dziennie zapotrzebowanie na jod to jedynie dwieście mikrogramów. Tak niewiele potrzeba, by zapewnić sobie zdrowie fizyczne i psychiczne oraz piękny wygląd. Jak to zrobić? W Polsce suplementacja jodu odbywa się głównie przez sięganie po sól jodowaną. Nie jest to najzdrowszy sposób. Należy więc wprowadzić do codziennej diety bogate w ten istotny pierwiastek produkty. Na czele tej listy znajdują się ryby morskie (m.in. makrela, węgorz, łosoś) i owoce morza. Nie wszyscy jednak lubią ryby, niektórych Polaków z kolei nie stać na rybną dietę. Rozwiązaniem może być wzbogacona w jod woda mineralna. Dobre przyswajanie jodu w takiej wodzie zostało udowodnione przez liczne badania, w tym badania prof. Zbigniewa Szybińskiego, Przewodniczącego Polskiej Komisji ds. Kontroli Zaburzeń z Niedoboru Jodu.

Dieta? Tylko z jodem

Dziwne? A jednak. Choć bardzo rzadko wspomina się o jodzie przy jakiejkolwiek diecie, wspomaga on proces odchudzania i ponownie ma to związek z tarczycą. Prawidłowa praca tego organu warunkuje produkcję odpowiedniej liczby dobrej jakości hormonów tarczycy, które przyspieszają przemianę materii, ułatwiając spalanie węglowodanów i tłuszczów. Jod przyspieszy spowolniony metabolizm, dostarczy naszemu organizmowi energii, a także zmniejszy apetyt na spożywanie słodyczy. Wspomoże spalanie znienawidzonego przez płeć piękną tłuszczu.
Jod jest niezbędny do właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiada między innymi za prawidłową , a jednym z głównych skutków niedoboru jest otyłość. Głównym źródłem jodu są oczywiście ryby morskie. Odnajdziemy go też w zielonych warzywach i ziemniakach. Warto również pomyśleć o naturalnej suplementacji w postaci wody ze zwiększona ilością jodu, gdyż jest on pierwiastkiem bardzo dobrze przyswajanym do organizmu – mówi mgr Anna Sakson, dietetyk z Centrum Dietetyki „AnMa”.

Wyłącznie korzyści

Pozytywny wpływ jodu na kondycję fizyczną i psychiczna oraz urodę powinny przekonać nas o tym, iż powinien on znajdować się w czołówce biopierwiastków, które dostarczamy do organizmu. Choć mało rozpowszechniony w przyrodzie, jest dla nas bardzo cenny. Nie zapominajmy więc o jodzie. Dbając o bogatą w jod dietę, dbamy o siebie samych, a czy nie to powinno być najważniejsze?

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy