Strona głównaZdrowieJedz papryczki chili - tak zwiększysz swoje szanse na długie życie

Jedz papryczki chili - tak zwiększysz swoje szanse na długie życie

Osoby, które jedzą papryczki chili, mogą żyć dłużej i mają znacznie niższe ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia lub raka.
Wcześniejsze badania wykazały, że jedzenie ma działanie , przeciwutleniające, przeciwnowotworowe i regulujące poziom glukozy we krwi dzięki kapsaicynie, która odpowiada za ostry smak tej przyprawy. Uczeni przeanalizowali teraz wpływ papryki chili na zagrożenie śmiercią z powodu jakiejkolwiek przyczyny i osobno w wyniku chorób układu krążenia. W tym celu dokonali przeglądu prawie pięciu tysięcy badań z udziałem ponad 570 tysięcy ludzi z różnych krajów.

W porównaniu z osobami, które rzadko lub nigdy nie jadły papryczki chili, te, które ją sobie serwowały, odznaczały się w badanym okresie:
  • o 26 proc. zmniejszenime ryzyka śmierci z przyczyn ;
  • o 23 proc. zmniejszeniem ryzyka śmierci z powodu ;
  • o 25 proc. zmniejszeniem ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.
Byliśmy zaskoczeni, gdy ustaliliśmy, że regularne jedzenie papryczek chili było związane z ogólnym zmniejszeniem ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny, chorób układu krążenia i raka. To wskazuje, że czynniki dietetyczne mogą odgrywać istotną rolę dla ogólnego stanu zdrowia - mówi Bo Xu, kardiolog z Cleveland Clinic's Heart, Vascular & Thoracic Institute - - Dokładne przyczyny i mechanizmy, które mogą wyjaśniać te odkrycia, są jednak jeszcze nieznane. Stąd nie można jednoznacznie stwierdzić, że jedzenie większej ilości papryczek chili może przedłużyć życie i zmniejszyć liczbę przedwczesnych zgonów, szczególnie z powodu czynników sercowo-naczyniowych lub raka. Potrzeba więcej badań, aby potwierdzić te wstępne ustalenia - dodaje Bo Xu.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy