Strona głównaZdrowieJedz orzechy, dłużej pożyjesz

Jedz orzechy, dłużej pożyjesz

Orzechy słusznie zyskały miano superjedzenia - badania wykazały, że umieszczenie ich w swoim jadłospisie pomoże żyć dłużej.
Jedz orzechy, dłużej pożyjesz Chińscy i amerykańscy uczeni przeanalizowali dietę ponad 200 tysięcy ludzi i stwierdzili, jedzenie orzechów jest związane z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci z powodu i innych przyczyn.

Dr Xiao-Ou Shu z Vanderbilt University w Nashville wraz z zespołem poprosił uczestników o informacje o ilości spożywanych przez nich orzechów, w tym i masła orzechowego.

Osoby jedzące najwięcej orzechów i masła orzechowego odznaczały się o około 20 procent niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci z powodu chorób serca i innych przyczyn w porównaniu ludźmi, którzy jedzą najmniej orzechów.

- Ponieważ orzeszki są znacznie tańsze niż inne orzechy, a także łatwiej dostępne dla ludzi wszystkich ras i wszystkich środowisk społeczno-ekonomicznych, nasze odkrycie sugeruje, że wzrost konsumpcji tych produktów może stanowić potencjalnie opłacalne podejście do poprawy zdrowia układu sercowo-naczyniowego - mówi dr Shu.

Osoby zakwalifikowane do grupy o największej ilości orzechów w diecie zjadały ich ponad 18 gramów dziennie (to około dwóch łyżek orzeszków ziemnych).

Jakkolwiek autorzy badań zaznaczają, że nie ustalili związku przyczynowo skutkowego między jedzeniem orzechów a większymi szansami na dłuższe życie, uważają, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż to właśnie te produkty bezpośrednio sprzyjają ochronie przed różnymi chorobami.

Skąd takie korzyści? - są bogate w składniki odżywcze, takie jak nienasycone kwasy tłuszczowe, , witaminy, przeciwutleniacze fenolowe, argininy i innych fitozwiązki - mów dr Shu. Wiadomo o nich, że pomagają zachować zdrowie serca poprzez osłabianie stanów zapalnych.

Jak zaznaczają eksperci, orzechy są zdrowe i szeroko polecane pod warunkiem, że nie są jedzone jako składnik batonów czy jako słone przekąski. Spożywanie ich w takiej formie może zaprzepaścić ich dobroczynny wpływ i właściwie osłabić szanse na .

Wyniki badań opublikowano w JAMA Internal Medicine.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 21:54:20, 15-10-2016 ~gość: 83.10.22.xxx

    Prawda, orzechy są dobre tylko jak je jeść mając protezy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy