Strona głównaZdrowieJedz mandarynki. Uchronisz się przed cukrzycą i chorobami serca

Jedz mandarynki. Uchronisz się przed cukrzycą i chorobami serca

Słodkie, soczyste mandarynki to świetny zdrowy deser. Teraz jest kolejny powód, by po nie sięgać - mają właściwości ochronne przed chorobami serca i cukrzycą. Pomagają też uniknąć otyłości.
Jedz mandarynki. Uchronisz się przed cukrzycą i chorobami serca [fot. 1195798 z Pixabay]
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z University of Western Ontario, w mandarynkach znajduje się substancja, która zwalcza i zapobiega zawałom serca, , a także otyłości.

W mandarynkach znaleziono nobiletynę, flawonoid, który nadaje mandarynkom typowy pomarańczowy kolor. W skórce mandarynek jej stężenie jest 10 razy większe niż podobnego związku, naringeniny, znajdującej się w grejpfrutach. Nobiletyna ma silne skutki przeciwutleniające i pomaga regulować poziom we krwi. Ułatwia też zachowanie zdrową wagę.

W ramach badań grupę myszy karmiono dietę powszechną na Zachodzie, czyli bogatą w cukry i tłuszcze. Część gryzoni stała się otyła i wykazywała objawy zespołu metabolicznego, tj. zyskała podwyższony poziom i trójglicerydów, nadmierny poziom insuliny i glukozy we krwi oraz stłuszczenie wątroby. U innych zwierząt, którym poza wspomnianą dietą podawano też nobiletynę, nie odnotowano wymienionych wyżej symptomów i nie nabierały tak znacznej , jak pozostałe gryzonie.

Jak wiadomo, grozi chorobami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą typu 2. Choroby sercowo-naczyniowe od jakiegoś czasu są główną przyczyną śmierci na całym świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia odpowiadają za około jedną trzecią wszystkich zgonów. Na cukrzycę choruje ponad 420 milionów ludzi, kilka milionów diabetyków corocznie umiera z powodu tej choroby.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy