Strona głównaZdrowieJaki olej roślinny może szkodzić sercu?

Jaki olej roślinny może szkodzić sercu?

Niektóre oleje roślinne wskazywane jako zdrowe, mogą w rzeczywistości zwiększać ryzyko chorób serca, uważają uczeni z Uniwersytetu w Toronto.
Jaki olej roślinny może szkodzić sercu? [fot. Alicja_ from Pixabay]
Zastąpienie nasyconych tłuszczów zwierzęcych wielonienasyconymi olejami roślinnymi stało się powszechną praktyką, ponieważ uznano, że dzięki temu można zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi i zapobiec .

Dokładniejsza ocena ostatnich badań sugeruje jednak, że w przypadku bogatych w kwas linolowy omega-6, ale stosunkowo ubogich w kwas omega-3 α-linolenowy, działanie ochronne może nie mieć miejsca.

Oleje kukurydziany i z krokosza barwierskiego, które są bogate w kwas linolowy omega-6, ale prawie nie zawierają kwasu omega-3 α-linolenowego, nie dają korzystnego efektu dla zdrowie serca. W jednym z testów ludzie zastąpili olejem z krokosza barwierskiego. Okazało się, że w istocie obniżył się u nich poziom we krwi (o około 8-13 proc.) w stosunku do wartości wyjściowych i względem grupy kontrolnej. Jednakże wskaźniki zgonów w wyniku jakiejkolwiek choroby sercowo-naczyniowej znacznie wzrosły u osób stosujących wspomniany olej.

Według autorów produkty bogate w kwas linolowy omega-6, ale ubogie w kwas omega-3 α-linolenowy nie powinny być przedstawiane jako chroniące układ sercowo-naczyniowy.

Według Światowej Organizacji Zdrowia choroby sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie, co roku zabierając życie 17,9 milionom ludzi. Głównymi czynnikami tych chorób są: podwyższone ciśnienie krwi, nadmierny poziom glukozy i lipidów oraz nadwaga i otyłość.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy