Strona głównaZdrowieJak żyć żeby uniknąć choroby Alzheimera

Jak żyć żeby uniknąć choroby Alzheimera

Żeby zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera, trzeba uprawiać sport, stosować zbilansowaną dietę i utrzymywać prawidłowy BMI.
Jak żyć żeby uniknąć choroby Alzheimera [© Monkey Business - Fotolia.com] do pewnego stopnia można zapobiec. Istnieją trzy modyfikowalne czynniki ryzyka, które osłabiają ryzyko zachorowania, mówią badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Potrzebny jest do tego zdrowy tryb życia, zbilansowana dieta, najlepiej śródziemnomorska, a także utrzymywanie odpowiedniego wskaźnika masy ciała - Wszystkie te czynniki były były związane z niskim poziomem białka amyloidu i tau, które stanowią biomarkery choroby Alzheimera.

Kalifornijscy badacze przeprowadzili badania z udziałem 44 osób w wieku 40-85 lat, u których odnotowano łagodne osłabienie , ale nie oznaki demencji. W celu określenia obecności czynników ryzyka rozwoju choroby Alzheimera uczeni zebrali od uczestników informacje o stylu życia, aktywności fizycznej, diecie i BMI. Poddano ich też badaniom tomografii komputerowej, aby okreslić ilość amyloidu i białka tau.

Okazało się, że uczestnicy o powyżej 25 (oznaczającym nadwagę) cechują się wyższym o 11 procent ryzykiem akumulacji białka amyloidowego oraz tau. Co wiecej, regularna i miały związek z niższą ilością tych białek.

„To badanie jako pierwsze wskazuje, że styl życia może bezpośredni wpływ na gromadzenie się nieprawidłowych białek u pacjentów z . Oddziaływanie to jest potwierdzone przez obserwacje na poziomie molekularnym i to przed wystąpieniem poważnych problemów poznawczych - mówi dr David Merrill z UCLA, współautor badań.

Obecnie na całym świecie na demencję choruje 46 milionów ludzi. Szacuje się, że do 2050 roku - ze wzgledu na starzenie się społeczeństw - liczba pacjentów z tą chorobą zwiększy się do 131,5 milionów. W samym 2015 roku odnotowano 9,9 mln nowych przypadków demencji, a ogólny koszt leczenia i opieki wyniósł 818 miliardów dolarów.

Wyniki badań są dostępne w American Journal of Geriatric Psychiatry.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy