Strona głównaZdrowieJak uniknąć cukrzycy? Trzeba sięgnąć po oliwę z oliwek

Jak uniknąć cukrzycy? Trzeba sięgnąć po oliwę z oliwek

Od dawna oliwa z oliwek święci triumfy jako najlepszy tłuszcz do celów kulinarnych - najkorzystniej działa na nasz organzm. Teraz do obszernej listy profitów można dopisać ochronę przed cukrzycą typu 2.
Jak uniknąć cukrzycy? Trzeba sięgnąć po oliwę z oliwek [Fot. volff - Fotolia.com] Jeśli w kuchni zamiast innego oleju zaczniesz używać , masz większe szanse na uniknięcie , twierdzą naukowcy z Virginia Tech w Blacksburg. Oliwa zawiera substancję, która pomaga organizmowi w wydzielaniu większej ilości insuliny.

W nowym badaniu przeanalizowao działanie znajdującego się w oliwie z oliwek związku o nazwie oleuropeina. Naukowcy odkryli, że substancja ta pomaga organizmowi wytwarzać więcej insuliny, która z kolei reguluje metabolizm i umożliwia komórkom wykorzystanie cukru jako „paliwa" wyzwalającego energię, co zmniejsza prawdopodobieństwo przybierania na wadze.

Co więcej, ustalili też, że wspomniany związek przyczynia się do obniżenia poziomu hormonu zwanego amyliną, który występuje u osób cierpiących na cukrzycę. Amylina jest wydzielana przez trzustkowe komórki beta i stanowi charakterystyczny objaw cukrzycy typu 2.

Jak wyjaśniają autorzy badań, odkrycie pozwala odpowiedzieć na pytania, dlaczego oliwa z oliwek może mieć działanie przeciwcukrzycowe. Mają nadzieję, że ich wyniki przyczynią się do zwrócenia większej uwagi na produkty z oliwy w świetle obecnej „epidemii" cukrzycy.

Obecnie na cukrzycę choruje na całym świecie ponad 420 milionów ludzi. Choroba jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku, , , oraz konieczności amputacji kończyn dolnych. WHO szacuje, że w samym 2016 roku 1,6 mln zgonów było bezpośrednio spowodowanych cukrzycą.

Cukrzyca typu 2 jest spowodowana nieefektywnym wykorzystaniem insuliny przez organizm. Ten rodzaj choroby dotyczy większości pacjentów na całym świecie i jest w dużej mierze wynikiem nadwagi oraz braku aktywności fizycznej.

O badaniach napisano w Biochemistry.

Źródło:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy