Strona głównaZdrowieJak stres zwiększa ryzyko demencji

Jak stres zwiększa ryzyko demencji

Zestresowani ludzie wykazują znacznie wyższe ryzyko zapadnięcia na demencję. Sześćdziesięciolatkowie, którzy doświadczają silniejszego stresu, są bardziej narażeni na szybsze osłabienie poznawcze – ostrzegają uczeni z Uniwersytetu w Kopenhadze.
Jak stres zwiększa ryzyko demencji [Fot. thodonal - Fotolia.com]
Na początku przeprowadzonych przez Duńczyków badań uczestnicy (wszyscy w wieku 60 lat) zostali poproszeni o wypełnienie ankiety, która obejmowała zestaw pytań pozwalających na ocenę poziomu i cierpienia psychicznego obejmującego m. in. silne , zwiększoną drażliwość i znacznie ograniczoną .

Okazało się, że znaczny stres i psychiczne wyczerpnie u osób w wieku sześćdziesięciu lat sprzyja demencji: ci uczestnicy częściej i wcześniej chorowali na otępienie niż pozostali. Jak zauważyli autorzy, ryzyko otępienia zwiększało się o 2 proc. w związku z każdym z wymienionych objawów wyczerpania pychicznego. Ci, u których odnotowano od 5 do 9 objawów, wykazywali o 25 proc. wyższe prawdopodobieństwo niż osoby bez tych symptomów. Z kolei uczestnicy odznaczający się 10 do 17 objawami wyczerpania, mieli o 40 proc. wyższe ryzyko .

Jak uważają uczeni, związek pomiędzy wyczerpaniem psychicznym i zwiększonym ryzykiem demencji może wynikać z tego, że odpowiedź na stres fizjologiczny wywołuje zmiany w układzie krążenia i skutkuje nadmierną produkcję kortyzolu przez dłuższy czas.

Autorzy wskazują, że stres może mieć poważne i negatywne konsekwencje dla zdrowia mózgu. Badanie pokazuje, że można zrobić więcej, aby zapobiegać demencji poprzez osłabianie psychologicznych czynników ryzyka tej choroby.

Wyniki badań zostały opublikowane w Journal of Alzheimer's Disease.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć