Strona głównaZdrowieJak przechowywać nabiał

Jak przechowywać nabiał

Pierwsza zasada brzmi: zawsze przechowuj nabiał w lodówce. Produkty nabiałowe są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany temperatury. Pamiętaj jednak, że nie należy ich przechowywać ani w zbyt wysokiej, ani w zbyt niskiej temperaturze, ponieważ łatwo tracą swoje wartości odżywcze. Mleko UHT oraz napoje mleczne w zamkniętych kartonach mają stosukowo długie terminy ważności, ale po otwarciu należy je spożyć w ciągu 12 godzin.
Jak przechowywać nabiał [© teressa - Fotolia.com] Półka półce nierówna

Druga ważna zasada podpowiada - produkty przechowywane na określonych półkach w lodówce, w optymalnej dla nich temperaturze, dłużej zachowują swoją świeżość. Ich odpowiednie rozmieszczenie zapobiega również mieszaniu się zapachów. Środkowa część lodówki jest odpowiednim miejscem dla nabiału. Sery, kefiry, jogurty, gotowe potrawy, sałatki, trwalsze wędliny zachowają dłużej swoją świeżość, jeśli będziesz je przechowywała właśnie w tym miejscu. Najniższa półka lub szuflady nadają się najlepiej dla owoców i warzyw. Produkty otwarte umieść na górnych półkach. Półki znajdujące się na drzwiach lodówki możesz wykorzystać na napoje w butelkach oraz produkty w słoikach, ponieważ miejsce to zapewni im stabilność i łatwy dostęp. Bardziej aromatyczne produkty, a także łatwo wchłaniające zapach, przed pozostawieniem w lodówce umieść w szczelnych opakowaniach. Dzięki temu będą dłużej świeże.

Nie zamrażajmy!

Czasami, aby przedłużyć termin przydatności do spożycia, korzystasz z zamrażalnika. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie zamrażać świeżych produktów nabiałowych! Zamrażanie, które sprawdza się idealnie w przypadku wielu innych produktów spożywczych, zupełnie nie zdaje egzaminu jako sposób przechowywania nabiału. Po rozmrożeniu nabiał nie nadaje się do spożycia. Nie dość, że traci swoją pierwotną konsystencję, strukturę oraz smak, to jeszcze mogą się w nim zacząć rozwijać szczepy groźnych dla organizmu bakterii i grzybów. Pamiętajmy także, że przy gwałtownych zmianach temperatury, płynny nabiał – mleko, jogurty pitne, kefiry, narażony jest na utratę swoich walorów odżywczych.

Miejsce dla lodówki

Aby sprawnie działała powinna stać z dala od źródeł ciepła. Nigdy nie umieszczaj jej tuż przy ścianie! I pamiętaj, że otwory wentylacyjne powinny być odsłonięte. Jeżeli twoja lodówka nie jest wyposażona w specjalny system antybakteryjny oraz rozmrażający - regularnie rozmrażaj ją, czyść oraz konserwuj drzwi. To również pomoże zachować świeżość w lodówce.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy