Strona głównaZdrowieJak lepiej się wysypiać. 5 pomocnych wskazówek

Jak lepiej się wysypiać. 5 pomocnych wskazówek

Dobry sen jest niezbywalny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie da się bez niego normalnie żyć - jeśli się nie wysypiasz, szwankuje ci mózg, serce, żołądek, etc. Sprawdź, jak można zadbać o dobry odpoczynek - lepiej się dzięki niemu poczujesz, i fizycznie, i psychicznie.
Jak lepiej się wysypiać. 5 pomocnych wskazówek Co, robić, gdy nie możesz zasnąć?

Spróbuj odwrócić uwagę mózgu. Można używać technik autohipnotycznych, wyobrazić sobie, że jest się w bardzo spokojnym, sprzyjącym zasypianiu otoczeniu, wprowadzić się w stan głebokiego odprężenia. Badania dowiodły, że ludzie, którzy stosują autosugestię przekonując samych siebie o tym, jak bardzo są zrelaksowani, wydłużają czas głębokiego śnu o 81 proc.

Pamiętaj o

Aby zapewnić sobie jej odpowiednią ilość, musisz przebywać po kilkanaście minut dziennie na świeżym powietrzu. Możesz też zwiększyć jej ilość dzięki jedzeniu większej ilości tłustych ryb lub suplementów. Witamina D wpływa na wydzielanie , która z kolei normuje sen i ma udział w regulacji .

Wspomagaj sen stwarzając sprzyjające otoczenie

Pamiętaj, by dobrze zaciemnić sypialnię i przed położeniem się do łóżka porządnie ją przewietrzyć. Poza tym w zasypianiu mogą pomóc koreczki do uszu oraz opaska na oczy. Co więcej, problemy z zaśnięciem może osłabić też aromaterapia, odkryto, że olejek z , paczuli, a także lawendowy czy pomarańczowy pomagają się zrelaksować, zmniejszają niepokój i osłabiają bezsenność.

Zadbaj o odpowiedni nocny strój

Piżama ma znaczenie, bo wpływa na odczuwaną temperaturę - jeśli jest za gorąco, pocimy się, łatwo się wybudzamy i osłabiona staje się . Poza tym piżama musi być wygodna i najlepiej z naturalnych włókien.

Nie przesadzaj z drzemkami

Kilkunastominutowa popołudniowa drzemka powinna pozwolić „doładować baterię" na resztę dnia, ale jeśli śpisz zbyt długo w dzień, trudniej będzie ci zasnąć w nocy.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy