Strona głównaZdrowieJak intensywne ćwiczenia zwiększają twój mózg

Jak intensywne ćwiczenia zwiększają twój mózg

Ćwiczenia cardio, czyli trening tlenowy, aerobowy lub wytrzymałościowy, może zwiększyć objętość mózgu i jego możliwości.
Jak intensywne ćwiczenia zwiększają twój mózg [© ajr_images - Fotolia.com] Chociaż angażując się w ćwiczenia, myślisz raczej o ich wpływie na ciało - liczysz na jego lepszy wygląd oraz poprawę elastyczności i kondycji - teraz zwróć uwagę na coś jeszcze, co powinno mocniej zmotywować cię do podejmowania treningów, mianowicie ćwiczenia cardio pomogą zapobiec i usprawnić .

Badacze z Western Sydney University oraz University of Manchester odkryli, że aktywność aerobowa może poprawić pamięć i funkcje poznawcze słabnące zwykle wraz z wiekiem.

W badaniach wzięło udział 737 osób, które były zupełnie zdrowe, doświadczały łagodnego pogorszenia funkcji mózgu, lub też zdiagnozowano u nich jakieś zaburzenia mentalne, np. czy . Średni wiek uczestników wynosił 66 lat.

Badani wykonali wszystkie rodzaje treningów cardio, ćwiczyli na rowerze stacjonarnym, a także uprawiali jogging i bieganie dwa do pięciu razy w tygodniu przez okres od trzech miesięcy do dwóch lat.

Po przeanalizowaniu danych, ustalono, że chociaż ćwiczenia nie miały wpływu na ogólną wielkość hipokampa, tj. obszaru mózgu kontrolującego , lewa jego część powiększyła się.

Jak podkreślają uczeni, jakkolwiek cały hipokamp nie powiększył się znacząco, dzięki ćwiczeniom aerobowym uzyskano spowolnienie kurczenia się mózgu. Autorzy wyjaśniają, że dzieje się tak ze względu na związek chemiczny wytwarzany w mózgu podczas wykonywania dowolnego ćwiczenia aerobowego, zwany neurotroficznym czynnikiem pochodzenia mózgowego (brain-derived neurotrophic factor, BDNF). Ma on szczególne znaczenie dlatego, że stanowi jeden z czynników wzrostu nowych nerwów mających wpływ na pamięć i .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy