Strona głównaZdrowieJak dobrać soczewki kontaktowe

Jak dobrać soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe cieszą się coraz większą popularnością. Z powodzeniem mogą zastępować okulary, jednocześnie zapewniając komfort widzenia i użytkowania niedostępny wcześniej dla osób z wadą wzroku. Jednak należy pamiętać, że oczy to bardzo ważny, a jednocześnie delikatny narząd, dlatego przy wyborze szkieł kontaktowych należy pamiętać o kilku zasadach i skorzystać z pomocy specjalisty.
Jak dobrać soczewki kontaktowe [Fot. rodimovpavel - Fotolia.com] Kiedyś używało niewiele osób. Powodem tego była równie ich dostępność, cena, ale także ogólna nieznajomość takiego rozwiązania. Teraz noszą je nie tylko młodzi ludzie, studenci czy osoby w średnim wieku. Jeśli nie ma przeciwwskazań soczewki, można założyć nawet kilkomiesięcznym niemowlętom, nie wspominając o kilkuletnich dzieciach. Przekonują się do nich również osoby starsze po 60 roku życia, a zakładają je nawet 80-ciolatkowie.

Przyczyną tej popularności są na pewno zalety dla użytkownika. Zapewniają wygodę i ułatwiają życie. W przeciwieństwie do okularów nie można ich połamać czy zbić, a także nie zaparowują. Nawet jeśli soczewka nam wypadnie, bierzemy po prostu następną parę. Osoby z dużą wadą wzroku mogą teraz uprawiać sporty wcześniej dla nich niedostępne ze względu na niebezpieczeństwo stłuczenia .

Jeśli chcemy spróbować skorzystać z soczewek, musimy pamiętać także o tym, żeby nie dobierać ich na podstawie wady, która mamy skorygowaną na okularach. Najlepiej udać się do specjalisty, który dokładnie i pomoże dobrać odpowiednie szkła. Nawet wysoka czy nietypowa wada nie będzie tu stanowić przeszkody. Wybór soczewek jest ogromny. Oprócz marki i rodzaju korekcji można wybrać to, jak długo chcemy je nosić. Są soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, a nawet kwartalne. Okulista, badając stan naszych oczu, może określić również dodatkowe parametry. Od tego będzie zależeć czy potrzebujemy soczewek, które np. bardziej nawilżą nasze oko. Oczywiście nie należy zapominać, że działamy na bardzo wrażliwym organie i należy przestrzegać podstawowych zasad higieny.
Jak dla mnie, najlepsze soczewki, jeżeli miałabym sama sobie je dopasować, to byłyby oczywiście soczewki jednodniowe. Dlatego, że codziennie mamy świeżą parę, którą możemy wyrzucić, jest to chyba najbardziej higieniczny sposób noszenia soczewek kontaktowych – mówi Sylwia Kropacz-Sobkowiak, optometrysta.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy