Strona głównaZdrowieJak długo będziesz żyć? Wskaźnikiem jest wiek osiągnięty przez twoją mamę

Jak długo będziesz żyć? Wskaźnikiem jest wiek osiągnięty przez twoją mamę

W przypadku kobiet długość życia można przewidzieć na podstawie wieku osiągniętego przez ich matki.
Jak długo będziesz żyć? Wskaźnikiem jest wiek osiągnięty przez twoją mamę [fot.  Lora Leathco z Pixabay]
Jeśli twoja mama żyła długo i cieszyła się dobrym zdrowiem, ty też masz duże szanse na .

Wieloletnie badania przeprowadzone z udziałem 22 tysięcy kobiet w okresie pomenopauzalnym pokazało, że kobiety, których matki dożyły 90 lat, mają o 25 proc. wyższe szanse na dożycie takiego wieku bez poważnych problemów zdrowotnych, w tym bez , , cukrzycy, raka, etc.

W przypadku, gdy oboje rodziców dożyło dziesiątej dekady, szanse na świętowanie 90-tych urodzin są o 38 proc. wyższe niż u pozostałych ludzi.

Zdrowe starzenie się stało się priorytetem zdrowia publicznego w związku z szybko rosnącą grupą ludzi starszych. Wyniki pokazują, że kobiety, które miały długowieczne mamy, nie tylko dożyły wieku 90 lat, ale także zdrowo się , unikając poważnych chorób i niepełnosprawności, mówią uczeni z University of California w San Diego. Istotne jest to, że ich starość była związana z aktywnością, pielęgnowaniem , etc.

Co ciekawe, kobiety, których jedynie ojcowie dotrwali do sędziwego wieku, nie cechowały się wyższym prawdopodobieństwem długowieczności.

Teraz trzeba wyjaśnić, w jaki sposób określone czynniki i zachowania oddziałują z genami i wpływają na starzenie się. Według naukowców, na długowieczność może mieć wpływ połączenie genetyki, środowiska i zachowań przekazywanych z rodzica na dziecko.

O badaniach napisano w czasopiśmie Age and Ageing.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy