Strona głównaZdrowieIm lepsza forma fizyczna tym szybsze spalanie kalorii - szczególnie u kobiet

Im lepsza forma fizyczna tym szybsze spalanie kalorii - szczególnie u kobiet

Kobiety, które są sprawne i zdrowe, spalają więcej tłuszczu podczas ćwiczeń niż mężczyźni.
Im lepsza forma fizyczna tym szybsze spalanie kalorii - szczególnie u kobiet [fot. 5132824 from Pixabay]
Na Uniwersytecie w Bath analizowano czynniki, które w największym stopniu wpływały na zdolność spalania tkanki tłuszczowej podczas uprawiania sportów wytrzymałościowych.

Sposób spalania tłuszczu przez organizm jest ważny dla dobrego zdrowia metabolicznego, poziomu wrażliwości na insulinę i zmniejszenia ryzyka rozwoju .

W przypadku sportów wytrzymałościowych, takich jak bieganie lub jazda na rowerze, spalanie tłuszczu przez organizm może decydować o sukcesie lub porażce.

Już wcześniej odkryto, że sportowcy wytrzymałościowi szybko wyczerpują zapasy węglowodanów w organizmie podczas . Oznacza to, że zdolność do wykorzystywania rezerw tłuszczu, aby go napędzać, staje się kluczowa dla wyników uzyskiwanych w zawodach.

Przeanalizowano styl życia i czynniki biologiczne, które mają wpływ na . Osoby w różnym wieku i różnej płci wzięły udział w teście sprawności na podstawie jazdy na rowerze stacjonarnym. Okazało się, że kobiety i osoby, które były sprawniejsze fizycznie (bez względu na wiek), efektywniej spalały tłuszcz podczas ćwiczeń.

- Nasze badanie wykazało, że organizmy kobiet w większym stopniu czerpią z tłuszczu jako źródła „paliwa" podczas ćwiczeń niż organizmy mężczyzn. Zrozumienie mechanizmów stojących za tym może pomóc wyjaśnić, dlaczego kobiety wydają się mieć metaboliczną przewagę, jeśli chodzi o wrażliwość na insulinę, która jest ważnym wskaźnikiem zdrowia metabolicznego - mówi Ollie Chrzanowski-Smith z Uniwersytetu w Bath.

Zdolność spalania tłuszczu dla uzyskania energii wydaje się chronić przed przyrostem masy ciała, gwarantując dobrą kontrolę wagi. Nie zawsze oznacza to jednak skuteczne odchudzanie, bo zmniejszenie masy ciała jest spowodowana przede wszystkim deficytem energii, więc znaczenie ma tu zarówno dieta, jak i ćwiczenia.
Kontrola masy ciała polega głównie na zarządzaniu bilansem energetycznym, więc aby schudnąć, musimy spożywać mniej kalorii, niż zużywamy podczas u spoczynkowego i aktywności fizycznej. Osoby z wyższą zdolnością spalania tłuszczu jako źródła energii wydają się być bardziej chronione przed przyrostem masy ciała, ponieważ wpływa to na ilość serwowanego jedzenia i ogólny wydatek energetyczny - mówi dr Javier Gonzalez z Uniwersytetu w Bath.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy