Strona głównaZdrowieIm dłużej zmagasz się z otyłością, tym większe masz ryzyko choroby

Im dłużej zmagasz się z otyłością, tym większe masz ryzyko choroby

Im dłużej twoja waga wskazuje na otyłość, tym wyższe masz ryzyko wszystkich czynników choroby kardiometabolicznej, mówią medycy z Loughborough University w Wielkiej Brytanii.
Im dłużej zmagasz się z otyłością, tym większe masz ryzyko choroby [fot. collage Senior.pl]
Nie wszyscy ludzie z otyłością mają takie samo ryzyko rozwoju czynników chorób kardiometabolicznych. Im dłużej wskaźnik masy ciała wskazuje , tym zagrożenie rozwoju niekorzystnych wyników badań zdrowotnych jest wyższe.

Autorzy zebrali informacje o zmianach wskaźnika masy ciała u kilkudziesięciu tysięcy osób w wieku od 10 do 40 lat, a także o czynnikach ryzyka chorób kardiometabolicznych - poziomie ciśnienia krwi, i (cukru we krwi).
Dłuższe lata zmagań z otyłością wiązały się z gorszymi wartościami wszystkich mierzonych kardiometabolicznych czynników ryzyka.

Związek ten był szczególnie silny w przypadku pomiarów hemoglobiny glikowanej, czyli HbA1c. Osoby cierpiące na otyłość krócej niż pięć lat miały o 5 proc. wyższą wartość HbA1c w porównaniu z tymi, którzy mieli niższą wagę. Tymczasem otyłość trwająca od 20 do 30 lat oznaczała o 20 proc. wyższy wskaźnik HbA1c w porównaniu do ludzi o niższej masie ciała w tym okresie. Co istotne, nie miał na to wpływu stopień otyłości.

Inne miary ryzyka chorób kardiometabolicznych (skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi, cholesterol o wysokiej gęstości lipoprotein, tj. LDL) również były związane z czasem trwania otyłości, chociaż uległy znacznemu osłabieniu, gdy uwzględniono stopień problemów z wagą.

- Nasze odkrycia sugerują, że zalecenia dotyczące polityki zdrowotnej mające na celu zapobieganie wczesnemu wystąpienia otyłości mogą pomóc osłabić ryzyko cukrzycy - mówią autorzy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy