Strona głównaZdrowieHałas sprzyja nadwadze

Hałas sprzyja nadwadze

Hałas związany z transportem to jeden z głównych problemów w Europie, gdzie ponad 100 milionów ludzi żyje na obszarach o hałasie drogowym przekraczającym 55 dB, czyli takim, który już zagraża zdrowiu. Teraz odkryto, że ekspozycja na hałas ma związek z nadmierną wagą.
Hałas sprzyja nadwadze [fot. hris Williams from Pixabay]
Brytyjscy uczeni odkryli związek między drogowym a otyłością. Mieszkanie przez długi okres w miejscu o wysokim hałasie drogowym, np. w pobliżu autostrady lub ruchliwej drogi, wiązało się ze wzrostem i obwodu talii.

Dane ujawniły związek między osobami mieszkającymi na obszarach o dużym natężeniu ruchu drogowego i ryzykiem otyłości, na poziomie około 2 proc. wzrostu częstości występowania otyłości na każde 10 dB dodatkowego hałasu - mówi dr Samuel Yutong Cai z Uniwersytetu Oksfordzkiego - Ta relacja utrzymywała się także wtedy, gdy wzięliśmy pod uwagę wiele czynników nadwagi związanych ze stylem życia, takich jak palenie papierosów, spożywanie , aktywność fizyczna i dieta, a także status społeczno-ekonomiczny poszczególnych ludzi i całego obszaru. Uwzględniono również zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza te generowane przez ruch drogowy.
Powszechnie wiadomo, że niepożądany hałas może wpływać na jakość życia i zakłócać sen - wyjaśnia prof. Anna Hansell z Uniwersytetu w Leicester - Ostatnie badania wskazały, że może również wpływać na ogólny stan zdrowia, a niektóre sugerują powiązania z i cukrzycą. Hałas drogowy może intensyfikować poziom stresu, co nierzadko skutkuje przybieraniem na wadze, szczególnie w okolicach talii.
Jeśli chodzi o jednostki, przestrzeganie zdrowego stylu życia pozostaje najistotniejszą strategią zapobiegania otyłości. Jednak na poziomie populacji uzyskane wyniki te mogą przekładać się na działania polityczne. Polityka środowiskowa, której celem jest ograniczenie ekspozycji na hałas drogowy, może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów zdrowotnych, w tym otyłości, uważa dr Cai.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Environmental Research.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy