Strona głównaZdrowieGroźne pasty do zębów

Groźne pasty do zębów

Na rynku mogą znajdować się szkodliwe dla zdrowia pasty do zębów – Spearmint oraz Spearmint Tri Leaf - ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pasty zawierają groźną dla zdrowia substancję - glikol dietylenowy (DEG), używany m.in. do produkcji płynów do spryskiwaczy samochodowych.
Niebezpieczny środek zastosowano dla zagęszczenia pasty, jako substytut droższej gliceryny. Na zatrucie wyjątkowo narażone są dzieci oraz osoby z niewydolnością wątroby lub nerek, wyłącznie w przypadku połknięcia dużej ilości pasty zawierającej szkodliwą substancję.

Dotychczas, wyprodukowane w Chinach, zagrażające zdrowiu pasty znaleziono w Hiszpanii. Tamtejsze władze nadzoru rynku poinformowały o tym fakcie Europejski System Szybkiego Informowania o Produktach Niebezpiecznych. Jednocześnie, z ustaleń UOKiK wynika, że wcześniej produkty zawierające ten sam związek chemiczny, zostały znalezione w krajach Ameryki Południowej i Północnej.

Urząd poinformował o ryzyku związanym ze stosowaniem past do zębów Spearmint oraz Spearmint Tri Leaf Państwową Inspekcję Sanitarną, która sprawdza, czy trafiły one na nasz rynek. Jeśli okaże się, że niebezpieczna pasta była sprzedawana również w Polsce, Inspekcja może wydać decyzję o konieczności wycofania produktu z rynku, a następnie skierować do UOKiK wniosek o wpisanie szkodliwego środka do rejestru produktów niebezpiecznych. W sytuacji, gdy zostanie on w nim umieszczony, a mimo to Urząd stwierdzi, że jest nadal sprzedawany, może nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową do 100 tys. zł.

Osoby, które posiadają szkodliwą pastę powinny zawiadomić o tym Państwową Inspekcję Sanitarną.

Grzegorz Gacki / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy