Strona głównaZdrowieGdy jest zimno, schudnąć pomoże... witamina A

Gdy jest zimno, schudnąć pomoże... witamina A

Niskie temperatury otoczenia sprzyjają zwiększeniu poziomu witaminy A. Pomaga to przekształcić „złą" białą tkankę tłuszczową w „dobrą" brązową tkankę, która stymuluje spalanie tłuszczu i wytwarzanie ciepła. Taka przemiana zwiększa też zużycie energii i dlatego może pomóc w walce z otyłością.
Gdy jest zimno, schudnąć pomoże... witamina A [fot. Couleur from Pixabay]
U ludzi i innych ssaków są co najmniej dwa rodzaje tłuszczu: biała i . Kiedy nabiera się wagi, nadmiar kalorii jest przechowywany głównie w białym tłuszczu. Ten brązowy natomiast spala energię, a tym samym wytwarza ciepło. Ponad 90 proc. złogów tkanki tłuszczowej u ludzi to ta biała i zazwyczaj gromadzi się ona w okolicy brzucha, pośladków i ud. Przekształcenie białego tłuszczu w brązowy może być nowym sposobem na zmniejszenie problemu .

Lekarze z Wiednia pokazali, że umiarkowana ekspozycja na zimno zwiększa u ludzi i myszy poziom witaminy A i jej transportera we krwi, białka wiążącego retinol. Większość rezerw witaminy A jest przechowywana w wątrobie, a narażenie na zimno wywoływało przenoszenie witaminy A do tkanki tłuszczowej. Z kolei wzrost witaminy A w tej tkance doprowadził do przemiany białego tłuszczu w tłuszcz brązowy i szybsze jego spalanie.

Kiedy zablokowano przedostawanie się witaminy A do tłuszczu, cały proces znacznie spowolnił i myszy nie były już w stanie chronić się przed zimnem, wyjaśniają medycy.

Witamina A odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu tkanki tłuszczowej i wpływa na ogólny metabolizm energetyczny. Nie chodzi jednak o to, by teraz zacząć suplementować się dużą ilością tej witaminy, bo niezwykle ważne jest, aby była transportowana do właściwych komórek we właściwym czasie. Jednak odkrycie tego mechanizmu regulowania spalania tłuszczu i wytwarzania ciepła w niskich temperaturach może pomóc w opracowaniu nowych sposobów zmniejszania problemu , uważają autorzy badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy