Strona głównaZdrowieE-papieros może grozić rakiem? Nowe badania

E-papieros może grozić rakiem? Nowe badania

E-papierosy mogą być niebezpieczne dla zdrowia, ostrzegają uczeni z New York University. Urządzenia te mogą zwiększać ryzyko zachorowania na choroby serca, raka płuc i pęcherza.
E-papieros może grozić rakiem? Nowe badania [Fot. alexshalamov - Fotolia.com] Ustalenia są wstępne, ale niepokojące, mówią autorzy. , które nie zawierają tytoniu, ale nikotynę, mogą nie być tak bezpieczne, jak dotychczas sądzono. Z badań na msyzach wynika, że nikotyna może przekształcać się w związki, które powodują niszczenie DNA m. in. w sercu, płucach oraz pęcherzu. Co więcej, substancje te hamują mechanizmy odpowiedzialne za „autonaprawę" organizmu.

Jak wskazują autorzy, odnotowane zmiany w DNA są podobne do tych odkrytych u osób narażonych na bierne palenie. W ramach trzymiesięcznych badań przez trzy godziny dziennie, pięć dni w tygodniu, myszy narażano na działanie dymu e-papierosowego. Ilość nikotyny w tym dymie wynosiła 10 miligramów na mililitr, co stanowi jej takie stężenie, jak w dymie e-papierosów.

Pod koniec badań u zwierząt wykryto uszkodzenia DNA w sercach, i myszy. Takich zmian nie odnotowano w grupie kontrolnej gryzoni, tj. oddychających przefiltrowanym powietrzem.

Krytycy uważają, że wyniki uzyskane w testach na myszach nie mają przełożenia na ludzi. Dawki nikotyny, na które eksponowano gryzonie, były - jak dla tych zwierząt - bardzo duże, argumentują.

Dym tytoniowy zawiera tysiące substancji, z których co najmniej 70 uważa się za karcenogenne, czyli mogące wywoływać . Jeśli chodzi o dym z e-papierosów, jest w nim o wiele mniej mniej toksycznych związków, głównie zaś zawiera , która choć uzależnia, nie daje takich negatywnych skutków dla zdrowia, jak palenie z tytoniem.

O badaniach można przeczytać w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy