Strona głównaZdrowieDrzewa pomagają chronić zdrowie

Drzewa pomagają chronić zdrowie

Przebywanie na łonie natury może poprawić zdrowie. W nowym badaniu przeprowadzonym przez US Forest Service (Służbę Leśną Stanów Zjednoczonych) wykazano, że bliskość drzew wiąże się z poprawą stanu zdrowia.
© elypse - Fotolia.comAnaliza, do której przez 18 lat zbierano dane z 15 stanów, dowiodła, że wśród Amerykanów żyjących na obszarach opanowanych przez chrząszcza, który niszczy jesiony, zanotowano średnio dodatkowych 15 tys. zgonów z powodu chorób i 6 tys. więcej zgonów z powodu chorób układu oddechowego w porównaniu do osób żyjących w wolnych od wspomnianych owadów regionach. Kiedy na dany teren dociera ten chrząszcz, ulice pełne jesionów stają się bezdrzewne.

Naukowcy przeanalizowali śmiertelność oraz dane dotyczące zdrowia lasów w latach 1990 - 2007. Dane pochodzą z hrabstw w stanach z przynajmniej jednym potwierdzonym przypadkiem chrząszcza. Po uwzględnieniu wpływu takich czynników, jak dochody, rasa i wykształcenie, odnotowano wyższą przedwczesną śmiertelność na terenach bezdrzewnych w porównaniu do obszarów, na których nie było owadów zmniejszających poziom zadrzewienia.

Chociaż badania pokazują związek między zmniejszeniem liczebności drzew i wyższą śmiertelnością z powodu chorób układu krążenia i chorób układu oddechowego, nie wykazują relacji przyczynowej. Przyczyna korelacji nie została ustalona.

Wyniki badań American Journal of Preventive Medicine.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 14:50:00, 22-01-2013 ~gość: 178.42.193.xxx

    No tak - przebywanie w obecności sektorów przemysłowych i przytulanie się do kominów oczywiście może pogorszyć stan zdrowia.
    Wiwat logiczne myślenie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy