Strona głównaZdrowieDrzemka może uratować życie

Drzemka może uratować życie

Naukowcy mowią, że drzemanie raz lub dwa razy w tygodniu zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
Drzemka może uratować życie [fot. menenio z Pixabay]
Szwajcarscy uczeni przez osiem lat monitorowali zdrowie i nawyki dotyczące snu u niemal 3,5 tys. ludzi. Odkryli, że ci, którzy drzemali raz lub dwa razy w tygodniu, mieli o 48 proc. niższe ryzyko lub w porównaniu do osób w ogóle nie mających w zwyczaju drzemania.

Niestety, statystyki pokazały, że takie ochronne skutki dawało jedynie drzemanie raz do dwóch razy na tydzień, w przypadku osób sypiających za dnia codziennie, niebezpieczeństwo zdarzeń sercowo-naczyniowych nie było niższe. Autorzy zaznaczają jednocześnie, że nie oznacza to, iż częstsze zagrażają zdrowiu, a tylko, że nie przydają korzyści.

Wiele różnych badań pokazało, że ma ścisy związek z wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeń układu immunologicznego oraz problemów poznawczych i innych.

Autorzy przypominają, że osoba dorosła potrzebuje średnio siedmiu do dziewięciu godzin snu na dobę, jeśli ktoś nie sypia odpowiednio długo, nie tylko odczuwa zmęczenie i jest niewydajny w swoich działaniach, ale też musi liczyć się z rozmaitymi problemami zdrowotnymi.


Statystyki są alarmujące, z danych zebranych z 48 krajów wynika, że w nielicznych państwach sypia się odpowiednio długo. Najgorzej jest w Japonii, gdzie średnia wynosi 5 godzin i 59 minut snu na dobę. Na dalszych miejscach uplasowały się: Arabia Saudyjska (6 godz. i 8 min.), Szwecja (6 godz. i 10 min.), Indie (6 godz. i 20 min.) oraz Filipiny (6 godz. i 22 min.). Najdłużej śpi się w Nowej Zelandii (7 godz. i 30 min.), w Holandii (7 godz. i 28 min.) oraz w Finlandii (7 godz. i 26 min.).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy