Strona głównaZdrowieDobra flora jelitowa pomaga łagodzić zaburzenia lękowe

Dobra flora jelitowa pomaga łagodzić zaburzenia lękowe

Osobom, które odczuwają objawy lęku, można pomóc dzięki regulacji flory bakteryjnej w jelitach za pomocą probiotycznej i nieprobiotycznej żywności oraz suplementów.
Dobra flora jelitowa pomaga łagodzić zaburzenia lękowe  [Fot. Anatomy Insider - Fotolia.com]
Objawy lęku są powszechne u osób z chorobami psychicznymi i różnymi zaburzeniami fizycznymi, szczególnie w przypadku silnego lub przedłużającego się .

Wcześniejsze badania wykazały, że aż jedna trzecia ludzi zmaga się z jakąś formą w ciągu swojego życia. Coraz więcej badań zaś wskazuje, że mikroflora jelitowa może pomóc regulować funkcjonowanie mózgu poprzez coś, co nazywa się „osią jelitowo-mózgową". Mikrobiom jelitowy tworzą biliony mikroorganizmów, które pełnią ważne funkcje w układzie odpornościowym i .

Ostatnio coraz częściej odkrywa się, że zaburzenia psychiczne można leczyć poprzez regulację . Potwierdza to nowy przegląd badań dotyczących działania probiotyków.

to żywe organizmy występujące naturalnie w niektórych produktach spożywczych, określa się je też jako „dobre" lub „przyjazne" bakterie, ponieważ zwalczają bakterie szkodliwe i zapobiegają ich gromadzeniu się w jelitach.

Aż 11 z 21 badań wykazało pozytywny wpływ regulacji mikrobioty jelitowej na objawy lękowe, co oznacza, że ponad połowa (52 proc.) dowodzi skuteczności tego podejścia.

- Istnieją dwa rodzaje interwencji (probiotyczne i nieprobiotyczne) dla regulacji mikroflory jelitowej i warto podkreślić, że te nieprobiotyczne były skuteczniejsze. Potrzeba jednak więcej badań, aby wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje - mówią badacze. Według autorów, wyniki sugerują, że poza stosowaniem leków psychiatrycznych w leczeniu, można również rozważyć regulację flory jelitowej dla .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy