Strona głównaZdrowieDłuższy weekendowy sen zagraża sercu

Dłuższy weekendowy sen zagraża sercu

Długi weekend może sprzyjać wylegiwaniu się, ale nie warto zbyt długo posypiać nawet w wolne dni. Dłuższy sen nie jest wówczas dobry dla serca.
Dłuższy weekendowy sen zagraża sercu [Fot. WavebreakmediaMicro - Fotolia.com] W obecnych czasach problem jest zazwyczaj odwrotny - sypiamy zbyt krótko, co zaburza wiele procesów w organizmie i grozi różnymi chorobami. Okazuje się jednak, że i zbyt długie spanie może mieć negatywny wpływ na na nasze zdrowie. Szczególnie, jeśli dotyczy tylko wybranych dni weekendu, a przez resztę tygodnia sypia się w innych godzinach.

Jak ostrzegają uczeni z University of Arizona, kilka dodatkowych godzin snu w weekend zagraża naszemu sercu.
W ramach badań przeanalizowano nawyki związane ze snem, samopoczucie i historię chorób tysiąca uczestników. Okazało się, że „odsypianie" w weekendy nie jest najlepszym pomysłem. Ustalono, że każda kolejna godzina snu więcej w sobotę czy niedzielę w porównaniu do dni powszednich, oznaczała o 11 proc. zwiększone ryzyko chorób serca.

Skąd taka relacja? Najprawdopodobniej wynika to z tego, że zmiany we wzorze przekładają się na zaburzenia różnych procesów w organizmie. Badania dowiodły, że dodatkowy sen w weekend miał związek z silniej i częściej odczuwaną sennością oraz zmęczeniem.

Organizm dostosowuje się do wypracowanego i źle znosi odstępstwa od niego. Dlatego przy sporadycznie dłuższym odpoczynku - jak przypuszczają autorzy - dochodzi do niekorzystnych , w tym np. zwiększenia odkładania się tkanki tłuszczowej, czy nieprawidłowego wydzielania . To z kolei przekłada się na wyższe prawdopodobieństwo kłopotów z układem sercowo-krążeniowym.

Eksperci radzą, by w planowaniu dnia i godzin snu brać pod uwagę zegar biologiczny i dotychczasowe przyzwyczajenia. Dobowy rytm ma istotne znaczenie dla zdrowia.

Wyniki badań przedstawiono na dorocznym spotkaniu Associated Professional Sleep Societies.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy