Strona głównaZdrowieDługotrwały stres to większe problemy z otyłością

Długotrwały stres to większe problemy z otyłością

Ludzie, którzy cierpią na długotrwały stres, mogą być też bardziej podatni na otyłość, wynika z badań przeprowadzonych na Univeristy College London.
Długotrwały stres to większe problemy z otyłością [fot. photosforyou from Pixabay]
Narażenie na podwyższony poziom kortyzolu w ciągu kilku miesięcy wiąże się z większą i trudniejszą do pokonania nadwagą.

Od dawna podejrzewano, że przewlekły jest powiązany z . Ludzie nierzadko ‘zjadają stres', sięgając po produkty bogate w tłuszcz, cukier i kalorie w okresach doświadczania silnego stresu, a hormon stresu, kortyzol, odgrywa ważną rolę w i określaniu, gdzie tłuszcz jest przechowywany.

W nowych analizach uczestniczyło ponad 2,5 tysiąca ludzi w wieku powyżej 54 lat. Autorzy pobrali od uczestników kosmyk włosów o długości 2 cm, który został odcięty blisko skóry głowy, czyli rósł przez ostatnie dwa miesiące i w takim okresie można było ocenić poziom kortyzolu. Zbadano również wagę uczestników, wskaźnik masy ciała i obwód talii oraz oddziaływanie kortyzolu na utrzymywanie się otyłości w czasie testów.

Okazało się, że osoby, które miały wyższy poziom kortyzolu we włosach, cechowały się zwykle większym obwodem talii, cięższą wagą i wyższym wskaźnikiem masy ciała (BMI). Osoby sklasyfikowane jako otyłe na podstawie BMI (≥30) lub obwodu talii (≥102 cm u mężczyzn, ≥88 cm u kobiet) odznaczały się szczególnie wysokim poziomem kortyzolu we włosach.

„Wyniki dostarczają spójnych dowodów na to, że przewlekły stres jest powiązany z wyższym poziomem otyłości", mówi dr Sarah Jackson, współautorka badań. „Osoby, które cechowały się wyższym poziomem kortyzolu we włosach, miały również większe wymiary talii, co jest istotne, ponieważ stanowi czynnik ryzyka chorób serca, cukrzycy i przedwczesnej śmierci", dodaje dr Jackson.

Dlasze badania pokażą, czy między ilością kortyzolu i wagą jest związek przyczynowo-skutkowy.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Obesity.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy