Strona głównaZdrowieDługi sen a ryzyko udaru - istnieje związek?

Długi sen a ryzyko udaru - istnieje związek?

Udar to jedno z najgroźniejszych zdarzeń sercowo-nacyniowych: co roku dotyczy milionów ludzi na całym świecie i często kończy się śmiercią lub niepełnosprawnością. Teraz medycy zastanawiają się nad związkiem pomiędzy długością snu i ryzykiem udaru.
Długi sen a ryzyko udaru - istnieje związek? [©  Dmitriy Melnikov - Fotolia.com]
Od jakiegoś czasu uczeni zaczęli badać czas snu jako możliwy czynnik ryzyka udaru. Część wniosków wskazywała, że zbyt krótki lub długi sen może zwiększać ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych, w tym .

Okazało się, że regularne niedobory snu i odpoczynek trwający dłużej niż 7 godzin mogą oznaczać wyższe ryzyko udaru. Teraz badanie uczonych z Huazhong University of Science and Technology w Wuhan w Chinach objęło związek pomiędzy drzemkami i a prawdopodobieństwem udaru.

W badaniach uwzględniono dane ponad 30 tysięcy ludzi w średnim wieku 62 lat, którzy wcześniej nie doświadczyli udaru, ani nie mieli historii chorób serca. Jak się okazało, ci, którzy sypiali dłużej niż 9 godzin i drzemali przez ponad 90 minut dziennie, odznaczali się aż o 85 proc. wyższym ryzykiem udaru mózgu niż osoby, które sypiały 7 do 9 godzin na dobę.

Ponadto jakość snu również miała tu pewne znaczenie: osoby, u których była niska, odznaczały się o 29 proc. wyższym narażeniem na udar niż pozostali.

Takie wyniki pozostały w mocy także po uwzględnieniu innych czynników sprzyjających udarom, w tym nadciśnienia, cukrzycy i palenie papierosów.

Autorzy wskazują, że potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób długie i dłuższy sen nocny mogą być związane ze zwiększonym ryzykiem udaru, jednak wcześniejsze analizy pokazały już, że nazbyt długi odpoczynek wiąże się z niekorzystnymi zmianami w poziomie cholesterolu i zwiększonym obwodem w talii, co przecież stanowi czynnik ryzyka udaru mózgu.

O badaniach można przeczytać w magazynie Neurology.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy