Strona głównaZdrowieDlaczego wraz z wiekiem się tyje? Mamy odpowiedź

Dlaczego wraz z wiekiem się tyje? Mamy odpowiedź

Wiele osób w miarę starzenia się ma duże problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi. Teraz nowe badania przeprowadzone w Karolinska Institutet ujawniły, dlaczego: zmiany lipidów w tkance tłuszczowej słabną podczas starzenia się, co ułatwia przybieranie na wadze, nawet jeśli nie jemy więcej lub nie ćwiczymy mniej niż wcześniej.
Dlaczego wraz z wiekiem się tyje? Mamy odpowiedź [fot.  TeroVesalainen z Pixabay]
Naukowcy przez średnio 13 lat badali komórki tłuszczowe u 54 mężczyzn i kobiet. W tym czasie u wszystkich uczestników, bez względu na to, czy przybrali na wadze, czy stracili na wadze, odnotowano zmniejszenie utraty lipidów w tkance tłuszczowej, czyli szybkość, z jaką lipidy (tj. tłuszcze) w komórkach tłuszczowych są usuwane i przechowywane. Ci, którzy nie zrekompensowali tego poprzez przyjmowanie mniejszej ilości kalorii, średnio o 20 procent, mówią naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali i Uniwersytetu w Lyonie.
Wyniki wskazują, że procesy mające miejsce w regulują zmiany masy ciała podczas starzenia się w sposób niezależny od innych czynników. Może to otworzyć nowe sposoby leczenia otyłości - mówi prof. Peter Arner z Karolinska Institutet.
Wcześniejsze badania dowiodły, że jednym ze sposobów przyspieszenia przekształceń lipidów w tkance tłuszczowej jest zwiększenie wysiłku fizycznego. Te nowe testy potwierdzają taką tezę.
Otyłość i choroby związane z stały się globalnym problemem. Zrozumienie dynamiki modyfikacji lipidów i tego, co reguluje wielkość masy tłuszczowej u ludzi, nigdy nie było bardziej istotne - wskazuje dr Kirsty Spalding z Karolinska Institutet.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Medicine.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć