Strona głównaZdrowieDlaczego twoja praca zwiększa twoje problemy z wagą

Dlaczego twoja praca zwiększa twoje problemy z wagą

Praca zazwyczaj wymaga pozostawania wielu godzin poza domem, oznacza więc konieczność jedzenia posiłków poza swoją kuchnią czy jadalnią, a to często równa się dokonywaniu niedietetycznych wyborów. Kiedy sprawdzono ofertę gastronomiczną w środowisku pracy, okazało się, że sprzyja ona nadwadze i otyłości.
Dlaczego twoja praca zwiększa twoje problemy z wagą [Fot. kai - Fotolia.com]
Jedzenie dostępne zazwyczaj w biurach jest bardzo kaloryczne i zawiera znaczne ilości oraz . Ponieważ zaś jest łatwo dostępne i spędzamy w pracy co najmniej jedną trzecią doby, trudniej jest dbać o zdrową dietę.

Kiedy badacze z amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention) przeprowadzili ankietę wśród kilku tysięcy pracowników biur, ustali, że co najmniej 25 proc. tych osób przynajmniej raz w tygodniu kupuje sobie jedzenie lub napoje w pracy. Taki „prowiant" więc ma istotne znaczenie dla całej diety.

Według ekspertów, ludzie powinni zwracać większą uwagę na to, co jedzą w pracy, może się bowiem okazać, że chociaż w domu stosują zdrową, zbilansowaną dietę, zaprzepaszczają swoje wysiłki w utrzymaniu odpowiedniej wagi i ładnej sylwetki poprzez to, co jedzą w pracy.

Badania pokazują, że przeciętny respondent tygodniowo przyjmował 1300 kcal. z żywności z biura. Jedzenie to obejmowało zwykle produkty kupione w automatach lub na stołówkach, jak również te zamawiane dla wszystkich pracowników przez firmę.

Najczęściej w czasie pracy konsumowano , wodę, słodkie napoje, kanapki i chipsy. Jak widać, część tych produktów to te, które dietetycy zalecają wykreślić z jadłospisu... co więcej, w pracy ludzie najczęściej bezpośrednio kupują lub zamawiają chipsy, pączki, kanapki, pizze i różnego rodzaju . Rzadziej wybierają lub owoce, np. .

Istnieje kilka powodów, dla których w pracy jemy niewłaściwie. Po pierwsze, oferowane przez stołówki menu zawiera wiele niezdrowych dań i produktów, po drugie spieszymy się, po trzecie trudno nam odmówić darmowego jedzenia, więc chętnie jemy niedietetyczne przekąski (np. słodycze) zapewniane przez firmy.

Jak mówią autorzy badań, w ferworze zawodowych obowiązków ludzie zwykle nie dostrzegają tego, co jedzą w pracy, tymczasem przyjmują wówczas dodatkowe kalorie, których nie ujmuje się zwykle świadomie w diecie.

O badaniach napisano w Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy