Strona głównaZdrowieDlaczego tętno spada wraz z wiekiem?

Dlaczego tętno spada wraz z wiekiem?

Naukowcy z University of Colorado znaleźli odpowiedź na pytanie, dlaczego maksymalne tętno (największa liczba uderzeń na minutę, z jaką serce może tłoczyć krew przy maksymalnym obciążeniu) zmniejsza się wraz z wiekiem.
Dlaczego tętno spada wraz z wiekiem? [fot. Bokskapet from Pixabay]
Spadek maksymalnego nie tylko ogranicza wyniki starzejących się sportowców, ale też stanowi jedną z przyczyn przyjęć do osób starszych, które tracą zdolność fizyczną potrzebną do samodzielnego życia. Mówi się, że po prostu się starzejemy i zwalniamy, ale pozostaje pytanie - co dokładnie zwalnia?

Powszechnie wiadomo, że wydolność tlenowa zmniejsza się wraz z wiekiem. Na sprzęcie w siłowni łatwo znaleźć wykres, który pokazuje, jak docelowe tętno spada wraz z wiekiem. Dzieje się tak dlatego, że starsze serca po prostu nie mogą bić tak szybko, jak młodsze. Tak więc starsza osoba, której serce wykonuje 120 uderzeń na minutę, prawdopodobnie pracuje ciężej niż serce młodszej osoby, które wykonuje 150 uderzeń na minutę.

Nowe badanie przeprowadzone przez uczonych z University of Colorado pokazuje, że jedną z przyczyn obniżenia tętna maksymalnego w starszym wieku jest to, że starzenie się osłabia spontaniczną aktywność elektryczną, uszkadza ‘naturalny rozrusznik serca', czyli węzeł zatokowo-przedsionkowy.

W badaniach na myszach poszczególne komórki rozrusznika - zwane miocytami zatokowo-przedsionkowymi - wykazano, że u starszych gryzoni po prostu nie mogły działać tak szybko, jak u młodych myszy.

Uczeni zarejestrowali drobne sygnały elektryczne z izolowanych komórek i odkryli, że te pochodzące ze starych myszy biły wolniej, nawet gdy były one w pełni stymulowane reakcją walki lub ucieczki, jaką można zaobserwować w tych pojedynczych komórkach.

Jak uważają autorzy, kanały jonowe zatokowo-przedsionkowe i cząsteczki sygnałowe mogą być celami dla leków, które spowolnią utratę wydolności tlenowej wraz z wiekiem. Jednocześnie dodają, że chociaż maksymalne tętno spada u wszystkich, bez względu na kondycję fizyczną, ludzie mogą poprawić i utrzymać wydolność tlenową w każdym wieku dzięki .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy