Strona głównaZdrowieDlaczego niewielkie ilości alkoholu mogą pomóc sercu

Dlaczego niewielkie ilości alkoholu mogą pomóc sercu

Umiarkowane ilości alkoholu - czyli dziennie nie więcej niż jeden drink dla kobiet i dwa dla mężczyzn - wiążą się z niższym ryzykiem zgonu z powodu chorób układu krążenia w porównaniu do całkowitej abstynencji lub nadmiaru napojów wyskokowych.
Dlaczego niewielkie ilości alkoholu mogą pomóc sercu [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
Eksperci z American College of Cardiology mówią, że picie niewielkich ilości może chronić serce, a to dzięki temu m. in., że ogranicza sygnały mózgowe związane ze stresem.
Okazało się, że aktywność mózgu związana ze stresem była wyższa u osób niepijących w porównaniu z osobami, które piły umiarkowanie. Tymczasem ci, którzy pili nadmiernie (ponad 14 drinków tygodniowo), cechowali się najwyższym poziomem aktywności mózgu związanej ze stresem - mówi kardiolog Kenechukwu Mezue. - Uważa się, że niewielkie dawki alkoholu mogą mieć wpływ na mózg - pozwalają się zrelaksować, zmniejszyć poziom stresu i, być może, poprzez te mechanizmy, osłabić częstość występowania chorób układu krążenia - dodaje Mezue.
Jednocześnie kardiolodzy zaznaczają, że ich odkrycia nie powinny zachęcać do spożywania alkoholu, mogą one po prostu otworzyć drzwi do nowych terapii lub skłaniać do łagodzenia , np. poprzez aktywność fizyczną czy praktykowanie .

Obecne badanie sugeruje, że umiarkowane spożycie alkoholu korzystnie wpływa na połączenie mózg-serce. W każdym razie alkohol ma pewne skutki uboczne, w tym powoduje zwiększone ryzyko , uszkodzenia i uzależnienia, więc zaleca się raczej inne działania, które korzystnie wpływają na ścieżkę mózg-serce, mówią lekarze.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć