Strona głównaZdrowieDlaczego dieta warzywna może przedłużyć życie

Dlaczego dieta warzywna może przedłużyć życie

Im więcej warzyw i owoców w diecie, tym lepiej. Produkty te zawierają bowiem polifenole, związki, które mogą przedłużyć nam życie.
Dlaczego dieta warzywna może przedłużyć życie [fot. Vlad Vasnetsov from Pixabay]
Uczeni odkryli, że duża dawka w diecie może zmniejszyć aż o 30 proc. śmiertelność u osób starszych w badanym okresie.

Polifenole to naturalne związki znajdujące się głównie w owocach, warzywach, , , orzechach, i zbożach. W różnych roślinach zidentyfikowano ponad 8 tysięcy substancji tego rodzaju. Mają działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i in.

Badania międzynarodowej grupy biologów trwały 12 lat i uczestniczyło w nich ponad osiemset osób w wieku powyżej 65 lat. Poziom polifenoli badano na podstawie ich stężenia w moczu uczestników. - Wykorzystanie biomarkerów żywieniowych umożliwia dokładniejsze, a zwłaszcza bardziej obiektywne oszacowanie ilości danego składnika w diecie, bo opiera się nie tylko na pamięci uczestników przy wypełnianiu kwestionariusza - mówi prof. Cristina Andrés Lacueva, współautorka badań.

Okazało się, że ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny zmniejszyło się o 30 proc. u uczestników, którzy stosowali dietę bogatą w polifenole (ponad 650 mg na dzień) w porównaniu z osobami, które jadły ich najmniej (poniżej 500 mg na dzień).

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy