Strona głównaZdrowieDieta wysokotłuszczowa niszczy serce

Dieta wysokotłuszczowa niszczy serce

Dieta wysokotłuszczowa może aktywować reakcję serca, która powoduje destrukcyjny wzrost tego organu i prowadzi do większego ryzyka zawału serca.
Dieta wysokotłuszczowa niszczy serce [fot. David Cortez from Pixabay]
Przyjrzano się wpływowi karmienia myszy na poziom w komórkach serca tych zwierząt. Jak odkryto, komórki badanych gryzoni cechowały się dwukrotnie wyższym stresem oksydacyjnym i ich komórki serca były nawet 1,8 razy większe wywołując przerost mięśnia sercowego, który jest związany z chorobami serca.

- Nasze badania pokazują, że dieta wysokotłuszczowa może powodować uszkodzenie komórek mięśniowych budujących nasze . Wydaje się, że na poziomie komórkowym zachodziły zmiany, gdy myszy były karmione dietą wysokotłuszczową, co powodowało, że normalnie nieszkodliwe białko Nox2 stało się nadaktywne. Ono z kolei wywołało uszkodzenia oksydacyjne i skutkowało destrukcyjnym przerostem serca, choć dokładny mechanizm tego ciągle nie jest znany - mówi dr Sunbal Naureen Bhatti z University of Reading.

Medycy skoncentrowali się na kluczowym białku Nox2, które prawdopodobnie ma związek ze zwiększeniem stresu oksydacyjnego w sercu. Badanie wykazało, że myszy karmione dietą wysokotłuszczową odznaczały się dwukrotnie wyższą aktywnością Nox2, co prowadziło do zwiększeni ilości , które uszkadzają tkanki.

Co ciekawe, kiedy zahamowano aktywowanie się wspomnianego białka, a gryzonie i tak otrzymywały dietę wysokotłuszczową, stres oksydacyjny pozostawał bez zmian lub zwiększał się w minimalnym stopniu. Okazuje się zatem, że to właśnie to konkretne białko pod wpływem dużej ilości tłuszczu w jadłospisie prowadzi do zagrożenia chorobami.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy