Strona głównaZdrowieDieta wysokobiałkowa sposobem na utrzymanie odpowiedniej wagi

Dieta wysokobiałkowa sposobem na utrzymanie odpowiedniej wagi

Dieta o dużej zawartości białka może być dobrym sposobem na zachowanie zdrowej masy ciała.
Według Światowej Organizacji Zdrowia wskaźnik otyłości zwiększył się niemal trzykrotnie na całym świecie od 1975 roku. Przykładowo w 2016 roku ponad 1,9 miliarda ludzi miało nadwagę. Ponieważ otyłość wiąże się z wyższym ryzykiem cukrzycy, chorób układu krążenia i niektórych rodzajów raka, jej powszechność wywołała zwiększone zagrożenie zdrowia publicznego na całym świecie.

Popularną strategią kontroli wagi są , ponieważ sprzyjają utracie wagi i utrzymaniu masy ciała dzięki zwiększeniu poczucia , wydatkowi energetycznemu i zdolności do zachowania masy beztłuszczowej. Według ekspertów zastosowanie diety wysokobiałkowej może być obiecującą strategią .

Uczeni porównali wpływ wysokobiałkowej diety z dietą kontrolną (typową dietą północnoamerykańską) na wybrane składniki metabolizmu energetycznego. Uczestników badań losowo przydzielono do jednej z dwóch grup: u jednej stosowano dietę wysokobiałkową, która składała się z 35 proc. węglowodanów, 40 proc. białka i 25 proc. tłuszczu. Druga grupa, kontrolna, otrzymała dietę o tej samej liczbie kalorii, ale składającą się z 55 proc. węglowodanów, 15 proc. białka i 30 proc. tłuszczu, co jest typowym składem żywieniowym w USA. Takie odżywianie się uczestnicy stosowali przez 32 godziny, przebywając w komorze metabolicznej.

W porównaniu ze typową dietą w USA wysokobiałkowa dieta prowadziła do „większego wydatku energetycznego, zwiększonego utleniania tłuszczu i ujemnego bilansu tłuszczowego". Okazało się, że jedne kalorie nie są równe innym. Dieta z wyższą zawartością białka może skutkować wzrostem wydatku energetycznego i utleniania tłuszczu w porównaniu z dietą składającą się z tej samej liczby kalorii, ale o niższej zawartości białka i wyższej zawartości lub tłuszczu.
Jakkolwiek wyniki te są ograniczone do określonej populacji zdrowych osób o normalnej wadze, mogą pomóc ekspertom z zakresu żywienia i w lepszym zrozumieniu skutków fizjologicznych diety wysokobiałkowej.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy