Strona głównaZdrowieDbaj o siebie. Poczucie szczęścia wydłuża niezależne życie

Dbaj o siebie. Poczucie szczęścia wydłuża niezależne życie

Warto zadbać o swój dobry stan psycho-fizyczny, bo poczucie szczęścia wpływa na stan organizmu i decyduje o zdolności do prowadzenia samodzielnego, niezależnego życia.
Dbaj o siebie. Poczucie szczęścia wydłuża niezależne życie [©  Robert Kneschke - Fotolia.com] Ci, którzy umieją się na co dzień, mają mniej problemów z wykonywaniem codziennych obowiązków. Odznaczają się też dłuższym życiem bez konieczności korzystania z asysty innych ludzi.

Jak wynika z badań uczonych w University College w Londynie, istnieje ścisły związek pomiędzy dłuższym zachowaniem niezależności z podstawowymi obowiazkami codziennego życia i poczuciem szczęścia. Co istotne, jest on niezależny od stanu zdrowia czy statusu ekonomicznego.

Testy z udziałem niemal 3,2 tys. mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 60 lat objęły informacje na temat uczestników oraz ich zdolności do samodzielnego dbania o siebie w życiu codziennym. Badani przyznawali punktację od 1 do 4 do w odniesieniu do takich określeń, jak: „lubię to co robię" czy „obecnie czuję się pełny/a energii", a także określali zdolność do wykonywania czynności takich, jak: wstanie z łóżka, ubieranie się, czy kąpiel.

Okazało się, że starsi ludzie są trzykrotnie mniej narażeni mniej na doświadczanie niepełnosprawności, które zagraża ich autonomii w życiu codziennym. I wcale nie oznacza to, że ludzie szczęśliwsi cieszą się lepszym zdrowiem, są młodsi lub bogatsi, bądź też prowadzą zdrowszy tryb życia. Wydaje się, że poczucie szczęścia samo w sobie jest czynnikiem, który usprawnia rutynowe funkcjonowanie.

Wcześniejsze badania przeprowadzone na tej samej uczelni wykazały, że starsi ludzie, którzy bardziej cieszą się życiem, cechują się wyższym prawdopodobieństwem przeżycia kolejnych 8 lati są w stanie utrzymać na wyższy, poziomie.

Wyniki badań są dostępne w Canadian Medical Association Journal.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy