Strona głównaZdrowieCo jeść, by zmniejszyć nadciśnienie? Białko roślinne

Co jeść, by zmniejszyć nadciśnienie? Białko roślinne

Lepiej jest jeść warzywa niż mięso. Ułatwi to kontrolę ciśnienia krwi.
Co jeść, by zmniejszyć nadciśnienie? Białko roślinne [Fot. piyaset - Fotolia.com]
Nikogo nie dziwi, że , produkty pełnoziarniste i orzechy są lepsze dla zdrowia niż kotlety i steki. Okazuje się, że szczególnie ma to znaczenie, jesli chodzi o nadciśnienie. Nowe badanie pokazało, że jedzenie większej ilości białek pochodzenia roślinnego pomaga zmniejszyć ciśnienie krwi i lepiej je regulować.

W trwających półtora roku badaniach wzięło udział kilkaset osób z , u których chciano zbadać zależność między spożyciem białka a poziomem ciśnienia krwi. Pacjentów podzielono na trzy grupy, z których jedna stosowała dietę bogatą w produkty pochodzenia roślinnego. Wśród ludzi, których głównymi elementami codziennego menu były warzywa i owoce, poziom ciśnienia znacznie się zmniejszył i zyskał wartości uznawane za prawidłowe.

są uważane za zdrowsze, ponieważ zawierają mniej szkodliwych tłuszczów. Nie oznacza to jednocześnie - mówią eksperci - że należy w ogóle zrezygnować z białka zwierzęcego. To roślinne jest zdrowe, ale organizm dobrze wykorzystuje to pochodzące z ryb czy białego mięsa, a i białko daje wiele ważnych korzyści. W ostatnim czasie po prostu zwrócono szczególną uwagę na nadmierne ilości czerwonego mięsa w naszych dietach, co wyraźnie negatywnie odbija się na naszym zdrowiu.

Ogólnie rzecz ujmując, jedzenie owoców i warzyw jest związane z redukcją i normalizacją poziomu ciśnienia. A zwiększenie białka roślinnego okazało się mieć związek z niższym ryzykiem nadciśnienia.

Problemem pozostaje też duża ilość sodu w diecie, która sprzyja rozwojowi nadciśnienia - jest go dużo w , ponieważ są one zwykle mocno dosalane.

O badaniach można przeczytać w Journal of Human Hypertension.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy