Strona głównaZdrowieCo jeść, by długo żyć?

Co jeść, by długo żyć?

Jedne produkty nam służą, inne powinniśmy znacznie ograniczyć lub nawet zupełnie je wyeliminować. Pewien znak czasów zaś jest taki, że te niepolecane artykuły są bardzo łatwo dostępne, a te rekomendowane już nie zawsze. W każdym razie warto zwrócić szczególną uwagę na zawartość naszego koszyka sklepowego, bo stosowana dieta może nas wpędzić w choroby lub uchronić przed wieloma dolegliwościami.
Co jeść, by długo żyć? [Fot. Daniel Vincek - Fotolia.com]
Jeśli chcesz liczyć na długowieczność, bacz na to, co masz na talerzu. Przykładowo, gdy maksymalnie ograniczono czerwone mięso w diecie i zastąpione je orzechami, rybami oraz roślinami strączkowymi, można było liczyć na 20-procentowe zmniejszenie ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w badanym okresie, mówią uczeni z Uniwersytetu Harvarda.

Jeśli chodzi o konkretne choroby, zmiana diety na zdrowszą, oznaczała o 9,3 proc. niższe ryzyko śmierci z powodu lub raka u mężczyzn i o 7,6 proc. u kobiet. Takie skutki odnotowano przy zmniejszeniu codziennych porcji o 50 proc.

Najgorszym wyborem jest wysokoprzetworzone czerwone mięso, ponieważ zawiera duże ilości tłuszczów nasyconych oraz soli. Obliczono, że ogólne prawdopodobieństwo śmierci w danym czasie wzrasta o średnio 20 proc. w przypadku serwowania sobie takich produktów.

Najlepszy dla zdrowia jadłospis obejmował: , , drób, suszone owoce, artykuły pełnoziarniste oraz odtłuszczony niabiał. Przykładowo, ustalono, że za każdym razem, gdy je się ryby zamiast mięsa, ryzyko śmierci w danym okresie spada o 7 proc., jest o 15 proc. niższe gdy czerwone mięso zastępuje się drobiem, o 19 proc. gdy zamiast tego mięsa sięga się po suszone owoce. Ryby i orzechy są bogate w kwasy tłuszczowe, takie jak omega-3, które chronią tętnice przed nadmiarem złego cholesterolu, a więc i , i , a te choroby należą do najczęstszych przyczyn śmierci.

O badaniach można przeczytać w Archives of Internal Medicine.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy