Strona głównaZdrowieChcesz obniżyć ciśnienie? Wykonuj stretching (rozciąganie)

Chcesz obniżyć ciśnienie? Wykonuj stretching (rozciąganie)

Rozciąganie (stretching) może być bardzo skuteczne w obniżaniu zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Badania pokazują, że jest nawet efektywniejsze niż szybki marsz.
Chcesz obniżyć ciśnienie? Wykonuj stretching (rozciąganie) [fot. SaraJobling from Pixabay]
Wielu ludzi sądzi, że rozciąganie to po prostu mięśni. Kiedy jednak wykonuje się ich stretching, bardziej elastyczne stają się też naczynia krwionośne, w tym tętnice, wyjaśniają eksperci z Uniwersytetu Saskatchewan w Kanadzie. Takie ćwiczenia zmniejszają sztywność tętnic, co oznacza mniejszy opór dla przepływu krwi i może przekładać się na obniżenie ciśnienia krwi.

Już wcześniejsze badania na zwierzętach i ludziach pokazały, że rozciąganie może poprawić przepływ krwi do mięśni i tkanek. Nowe testy sugerują, że takie ćwiczenia mogą być skuteczniejsze niż szybki marsz w obniżaniu u osób, które się z nim zmagają.

Po ośmiu tygodniach testów i dostosowaniu odczytów ciśnienia krwi do wartości wyjściowych oraz uśrednieniu dla każdej grupy, osoby rozciągające się cechowały się znaczniejszym obniżeniem ciśnienia krwi w porównaniu do ludzi regularnie wykonujących szybki marsz.

Aby uzyskać dobre efekty, wystarczy relatywnie krótki trening. Pół godziny dziennie ćwiczeń rozciągających całe ciało obniżyło wszystkie rodzaje ciśnienia krwi o więcej niż energiczny w takim samym czasie.

Jak wskazują autorzy, połączenie obydwu ćwiczeń nie obniży ciśnienia jeszcze bardziej, ale na pewno przyniesie inne ogólne korzyści zdrowotne, stąd według nich najlepiej jest po prostu dołączyć stretching do już wykonywanych treningów.

Uczeni zaznaczają, że ruch różnego rodzaju, w tym chodzenie, jazda na rowerze, czy bieganie ma pozytywny wpływ na poziom tłuszczu i cukru w organizmie. W każdym razie jednak stretching jest szczególnie łatwy do wykonania, bo nie wymaga żadnego sprzętu, ani dużej przestrzeni, jest też dostępny dla ludzi z pewnymi ograniczeniami, np. dla osób , które mają problemy ze stawami.

Medycy przypominają o statystykach, zgodnie z którymi osoby ćwiczące najwięcej są o 46 procent mniej narażone na problemy z sercem niż ludzie najmniej aktywni.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy