Strona głównaZdrowieButy na obcasie ci szkodzą - zobacz, czym grozi ich noszenie

Buty na obcasie ci szkodzą - zobacz, czym grozi ich noszenie

Kobiety chętnie noszą buty na obcasach, bo dzięki nim sylwetka wydaje się smuklejsza i wygląda się szczuplej. Częste zakładanie obuwia na wysokim obcasie może się wiązać z rozwojem różnych poblemów zdrowotnych, w tym zwyrodnień i innych kłopotów.
Buty na obcasie ci szkodzą - zobacz, czym grozi ich noszenie [© gorosi - Fotolia.com] Buty na wysokich obcasach są zaprojektowane tak, by pięta była znacznie wyżej niż palce, co oznacza, że stopa jest ustawiona pod określonym kątem, a cały ciężar ciała nie rozkłada się równomiernie, ale spoczywa na ich niewielkiej części. W efekcie stopy, nogi i mięśnie pleców układają się niewłaściwie, nawet szyja i bark zyskują nieodpowiednią pozycję.

Ze statystyk wynika, że znaczna większość kobiet regularnie nosi buty na wysokich obcasach czy to do pracy, czy przy różnych codziennych okazjach. Tymczasem wiąże się to ze zwiększonym obciążeniem palców oraz zmianą kształtu stopy i sposobu chodzenia, co może prowadzić do lordozy, a także skrócenia ścięgna Achillesa. Zobacz, jak wysokie obcasy mogą wpłynąć na kłopoty z nogami.

Złamania

Nadmierny nacisk na śródstopie przy obuwiu na wysokich obcasach może prowadzić do bolesnej choroby zwanej nerwiakiem Mortona. Z biegiem czasu choroba może się pogorszyć i ostatecznie doprowadzić do z przeciążenia (zmęczeniowego złamania kości).

Haluksy

Buty na wysokich obcasach wiążą się z rozwojem bolesnych , czyli choroby zwyrodnieniowej, która nierzadko wymaga leczenia operacyjnego.
Zdeformowane paznokcie

Silny, przedłużający się nacisk na przednią część stopy może prowadzić także do zgniecenia palców, a im ciaśniejsze buty, tym efekt jest silniejszy. Skutkiem tego nierzadko następuje deformacja paznokci i zwiększa się ryzyko zakażeń .

Ból pięt

To jedna z najczęstszych dolegliwości u kobiet często noszących buty na obcasie. Wynika ona ze skracania się mięśni łydki z powodu w efekcie chodzenia w tym obuwiu. Napięcie to jest z czasem odczuwane także po „przerzuceniu się" na buty na płaskich podeszwach lub przy chodzeniu na boso.

Skręcenie kostki

Chodzenie w butach na obcasie zwiększa ryzyko upadku oraz skręcenia kostki. Panie, które lubią wysokie buty kilka razy w tygodniu, już w ciągu kilku tygodni mają znacznie słabsze kostki.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy