Strona głównaZdrowieAktywność fizyczna w starszym wieku oznacza zdrowszy mózg

Aktywność fizyczna w starszym wieku oznacza zdrowszy mózg

Seniorzy, którzy są w lepszej formie fizycznej, mają zdrowsze mózgi.
Aktywność fizyczna w starszym wieku oznacza zdrowszy mózg [© ARochau - Fotolia.com] Forma fizyczna ma przełożenie na możliwości umysłowe, bo oznacza zdrowszy mózg. Kolejne badania potwierdzają związek pomiędzy stanem układu sercowo-oddechowego i .

Uczeni z Boston University School of Medicine ocenili sprawność serca i płuc młodych osób (w wieku 18 - 31 lat) i osób starszych (w wieku 55 - 74 lata) oraz porównano ich zdolność do i zapamiętywania nazwisk obcych ludzi na zdjęciach. Podczas procesu nauki uczestnicy byli poddani badaniom MRI.

Starsi badani mieli więcej trudności w teście niż ludzie młodzi. Jednakże odnotowano jednocześnie, że starsze osoby z wysokim poziomem sprawności serca i płuc lepiej wypadli w tych badanich i odznaczali się większą aktywnością mózgu podczas uczenia się nowych imion niż rówieśnicy o niższych poziomach sprawności serca oraz płuc.

Większa aktywność mózgu u osób z wyższym poziomem sprawności serca i płuc została odnotowana w obszarach dotkniętych zwykle zaburzeniami związanymi z wiekiem. Okazuje się, że dobra forma fizyczna, szczególnie na starość, może również pomóc utrzymać zdrowie mózgu.

Autorzy wskazują, że warto pamiętać, iż stan serca oraz płuc to modyfikowalny czynnik zdrowia, który daje się być poprawiany poprzez regularne ćwiczenia, np. , , czy .

O badaniach napisano w magazynie Cortex.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy