Strona głównaZdrowieAktywność fizyczna pomaga zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera

Aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera

Choć naukowcy już od jakiegoś czasu informują, że osoby bardziej aktywne fizycznie mają obniżone ryzyko choroby Alzheimera, nie było dowodów na to, dlaczego rzeczy tak się właśnie mają.
Aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera Nowe badanie przeprowadzone przez uczonych z Imperial College London wskazuje, że ćwiczenia pomagają zwiększyć poziom specyficznego białka, które wydaje się mieć korzystny wpływ na czynniki ryzyka związane z chorobą Alzheimera.

Analizując tkanki mózgu osób zmarłych chorych na Alzheimera naukowcy porównali je z próbkami od osób zdrowych. U pacjentów, którzy cierpieli na chorobę Alzheimera, zanotowano znacznie niższy poziom białka zwanego PGC-1alpha.


Kiedy dokładniej zbadano próbki, okazało się, że komórki, które zawierały więcej wspomnianego białka, jednocześnie produkowały także mniej toksycznego amyloidu - jest to białko, które gromadzi się w mózgu osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Jako że ćwiczenia podnoszą poziom PGC-1alpha, te nowe odkrycia mogą tłumaczyć pozytywny związek między regularnymi ćwiczeniami a zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy