Strona głównaZdrowieAktywne fizycznie kobiety mają o 90 proc. niższe ryzyko demencji

Aktywne fizycznie kobiety mają o 90 proc. niższe ryzyko demencji

Kobiety o wysokiej sprawności fizycznej w średnim wieku są niemal o 90 proc. mniej narażone na rozwój demencji w porównaniu z paniami o umiarkowanej sprawności fizycznej.
Aktywne fizycznie kobiety mają o 90 proc. niższe ryzyko demencji [Fot. ladysuzi - Fotolia.com]
W badaniu mierzono wydolność sercowo-naczyniową kobiet na podstawie testu wysiłkowego. Panie często ćwiczące miały znacznie niższe ryzyko zachorowania na demencję niż pozostałe kobiety. Jeśli jednak u bardzo aktywnych kobiet się rozwinęła, nastąpiło to średnio 11 lat później niż w przypadku tych, których sprawność była zaledwie umiarkowana.

- Te odkrycia są ekscytujące, ponieważ jest możliwe, że poprawa sprawności sercowo-naczyniowej ludzi w średnim wieku może opóźnić lub nawet zapobiec rozwojowi demencji - mówi dr Helena Hörder z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji. - nie dowiedziono jednak związku przyczynowo-skutkowego między wydolnością sercowo-naczyniową a demencją. Potrzeba więcej testów, aby zobaczyć, czy poprawa może pozytywnie oddziaływać na ryzyko otępienia, a także sprawdzić, w jakim okresie wysoki poziom sprawności jest najważniejszy - dodaje dr Hörder.

W badaniach uczestniczyło niemal dwieście kobiet w średnim wieku 50 lat. Uczestniczki poddano testom wysiłkowym na rowerze, aby zmierzyć ich szczytową wydolność . W ciągu następnych 44 lat kobiety sześciokrotnie badano pod kątem demencji. Otępienie wystąpiło u zaledwie pięciu procent kobiet o wysokiej sprawności, u 25 procent pań o umiarkowanej sprawności i u 32 procent kobiet o słabych możliwościach fizycznych. Jak obliczono, najsprawniejsze panie były o niemal 90 procent mniej narażone na wspomnianą chorobę niż te o umiarkowanej kondycji.

Wśród kobiet, które musiały wręcz przerwać próbę wysiłkową z powodu doświadczania jakichś dolegliwości, 45 procent zapadło na demencję w kilka dekad później. - Negatywne procesy sercowo-naczyniowe mogą zachodzić w wieku średnim, a to może zwiększać ryzyko demencji w późniejszym okresie - mówi dr Hörder.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy